logo yeni

ÖĞRETMENLERE FİİLİ HİZMET ZAMMI VERİLMESİ İÇİN KANUN TEKLİFİ HAZIRLANDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmen5Öğretmenlere her yıl için 1/ 4 oranında fiili hizmet zammı verilmesinin sağlanması amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Milletvekili M.Volkan CANALİOĞLU tarafından hazırlanan ve “öğretmenlerimize yıpranma haklarını vererek sorunlarını bir nebze de olsa hafifletmek ve eğitim kalitesini yükseltmek” amacını taşıdığı belirtilen “5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin Gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“1 Ekim 2008 tarihinden itibaren 5510 sayılı yasa ile, çalışanlarda yıpranma hakkının kapsamı daraltılmıştır. Yeni yasa ile yalnızca madenciler, itfaiyeciler, polisler ve askerler yıpranma hakkından yararlanmaktadırlar. Yıpranma hakkı çalışanlara; prim Ödeme gün  sayısını artırma, erken emekli olma, emeklilikte alacakları maaşın daha fazla olması gibi faydalar sağlamaktadır.

Öğretmenlik; çok fazla çaba ve emek sarf edilen kutsal mesleklerden birisidir. Bu koşulsuz ve sınır tanımaz çabanın sonucunda vücutta olumsuz etkiler olabilmektedir. Öğretmenlerin meslek hayatları boyunca ses ve göğüs sorunları, ortopedik rahatsızlıklar ve varis gibi birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar.”

Söz konusu Kanun Teklifi

“5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ”

MADDE 1- 31/05/2006 tarihli ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun Geçici 13. Maddesinden sonra gelmek üzere, Geçici 14. Madde eklenmiştir.

“Geçici Madde 14- Öğretmenler her yıl için 1/4 oranında yıpranma payı alırlar”

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.