logo yeni

TRT PERSONELİ İŞE NASIL GİRMİŞ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

trtTürkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü (TRT) personelin; işe alınma şekilleri, statüleri, sayıları,  sendika üyelikleri gibi konularda açıklama yapıldı.

TRT’nin personel yapısı ve personel istihdamı konusunda verilen bir soru önergesine cevap niteliğinde hazırlanan ve Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ imzasını taşıyan yazıda şu ifadeler yer aldı:

**TRT’de, Kurumsal ve genel mevzuat hükümleri çerçevesinde, hizmet ihtiyaçları, kariyer ve liyakat ilkeleri gözetilerek atamalar yapılmaktadır.

**Kurum’ da 11.10.2013 tarihi itibariyle memur statüsünde 7077 personel görev yapmaktadır.

**Sayın İbrahim Şahin’in göreve geldiği tarihten itibaren Kamu Personeli Seçme Sınavı, Engelli Memur Seçme Sınavı, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu, şehit ve gazi yakını, sözleşmeli statüden memur statüsüne geçenler, nakil, vb. nedenlerle toplam 2260 personelin ataması yapılmış olup, söz konusu personelden 93 kişi Kurumdan ayrılmıştır.

**Diğer yandan naklen atama yoluyla hizmet ihtiyaçları çerçevesinde 205 kişinin muhtelif unvanlara ataması gerçekleştirilmiş, anılan personelden de 21 kişi Kurumdan ayrılmıştır.

**TRT’de sözleşmeli statüde 72 personel görev yapmaktadır. Sözleşmeli personel ücretleri, 2954 sayılı Kanununun 50’inci maddesinin (ı) bendiyle, bu bende dayanılarak çıkarılan ve Resmi Gazetede yayımlanan TRT Kurumunda Sözleşmeli Statüde İstihdam Edilen Personel Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde belirlenmektedir.

Kurumda, 11.10.2013 tarihi itibariyle 2018’i Birlik Haber-Sen, 1681’i Türk Haber-Sen, 692’si Haber-Sen (KESK), 38’i Bağımsız Haber-Sen olmak üzere toplam 4429 personel sendika üyesidir.

Anılan personeller, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 14’üncü maddesine göre hür iradeleriyle yukarıda belirtilen sendikalara üye olmuşlardır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.