logo yeni

VEKİL İMAM VE MÜEZZİNLERE KADRO VERİLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

imam22014 Yılı Diyanet İşleri Başkanlığı Bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmeleri sırasında vekil imam ve müezzinlere kadro verilmesi ile Kur'an kursu öğreticilerinin öğretmen statüsüne alınması konusu da güdeme geldi.

Konuyu gündeme getiren MHP Konya Milletvekili Mustafa KALAYCI, Plan ve Bütçe Komisyonundaki konuşmasında şunları söyledi:

VEKİL İMAM VE MÜEZZİNLERE NEDEN KADRO VERİLMEDİ?

Bu yıl temmuz ayında kabul edilen torba kanunla, kamu kurumlarında çalışan 4/B’liler ile özel kanunlara tabi kurumsal sözleşmeliler, mahallî idarelerde çalışan sözleşmeliler ve vekil Kur'an kursu öğreticilerinin memur kadrolarına atanması öngörülmüştür.

Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen tasarıda vekil imam ve vekil müezzinler de yer alıyor idi. Ancak, Genel Kurulda AKP Grubunun verdiği bir önergeyle maalesef vekil imamlar ve vekil müezzinler tasarıdan çıkarıldı. Gerekçesini de bir türlü öğrenemedik.

Kadroya almaya uygun görmemeniz, bir anlamda da imamlık ve müezzinlik için yeterli görmediğiniz anlamına gelmez mi?

Bir gün dahi görev yapanlara kadro verilirken, yıllardır vekil olarak görev yapanlar maalesef dışlandı. Bu ayrımcılığın en azından Diyanet İşleri teşkilatımızın uygulamalarında yaşatılmaması gerekir diye düşünüyorum. Adaletli işlem yapılacaksa, vekil imam ve müezzinlerin de kadroya alınması gerekirdi.

Vekil imam ve vekil müezzinlere yapılan haksızlık mutlaka giderilmelidir.

SINAVA GİRİP, YERLEŞTİRİLMEYİ BEKLEYENLERE HAKSIZLIK VAR

Sözleşmelileri, vekilleri kadroya alıp, tekrar sözleşmeli ve vekil çalıştırmaya ve vekil atamaya devam ediyorsunuz. Doldur boşalt yapıyorsunuz. Bu da hakkaniyetli değil.

Özellikle, kadro için bekleyen üniversite mezunu, yüksekokul mezunu, ilahiyat mezunu, imam-hatip lisesi mezunu birçok arkadaşımız var. Bu arkadaşlarımız sınava girmiş, yerleştirilmeyi bekliyor ama siz sözleşmeli ve vekil yoluyla kadroları dolduruyorsunuz, en büyük haksızlık o sıra bekleyen gençlerimize, arkadaşlarımıza oluyor.

Neden bir taraftan sözleşmeli ve vekilleri kadroya alırken, bir taraftan aynı uygulamayı devam ettiriyorsunuz? Normal yerleştirme yöntemiyle kadrolara atama yapılması daha hakkaniyetli, daha adil değil midir?

KUR’AN KURSU ÖĞRETİCİLERİ ÖĞRETMENLİK STATÜSÜ ALMALI

Kur’an kursu öğreticiliği bir anlamda öğretmenliktir. Bunlara öğretmenlik statüsü verilmesiyle ilgili bir çalışmanız var mı, böyle bir atama yapmayı düşünüyor musunuz?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.