logo yeni

ADAY MEMURLAR BU KARARA ÇOK SEVİNECEK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mutluAdaylık dönemi içerisinde disiplin cezalarından herhangi birini alan aday memurların ilişiklerinin kesilmesine imkan veren düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Anayasa Mahkemesi 14 Kasım 2013 tarihli toplantısında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 57 nci maddesinde yer alan “Adaylık süresi içinde disiplin cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir.” şeklindeki hükmün Anayasaya aykırı olduğuna ve iptaline Karar verdi. İptal hükmü, Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte yürürlüğe girecek.

İptal edilen hüküm, adaylık devresi içerisinde “uyarma”, “kınama”, “aylıktan kesme” ve “kademe ilerlemesinin durdurulması” disiplin cezalarından herhangi birini alan aday aday memurların ilişiğinin kesilmesi sonucunu doğurmaktaydı.

Devlet Memurları Kanununda yer alan bu düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğu iddiası, açılan bir davada Kırıkkale İdare Mahkemesi tarafından yerinde görülmüş ve konu Anayasa Mahkemesine taşınmıştı.

Anayasa Mahkemesinin konuya ilişkin Esas kararının iptal yönünde verilmesiyle, aday memur ile asil memur arasında disiplin cezası nedeniyle ilişik kesilmesi bakımından var olan düzenleme eşitsizliği de ortadan kalkmış oldu.

Öte yandan, memurunyeri.com olarak, Anayasa Mahkemesinin iptal kararı da göz önünde bulundurularak TBMM tarafından yapılacak yasal bir düzenlemeyle, disiplin cezası nedeniyle ilişiği kesilmiş olan aday memurların bütününe yeniden memuriyete dönme imkanının tanınması gerektiğini düşünmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.