logo yeni

ADAY MEMURLAR ÖNÜMÜZDEKİ HAFTAYI BEKLİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

beklemekVerilen herhangi bir disiplin cezası nedeniyle adaylık dönemi içerisindeki memurların ilişiğinin kesilmesine sebep olan düzenlemenin iptali istemi 14 Kasım 2013 tarihinde karara bağlanacak.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 57 nci maddesinde yer alan “Adaylık süresi içinde disiplin cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir.” şeklindeki hükme istinaden, disiplin cezalarından herhangi birini almış olan aday memurun memuriyetle ilişiği kesilebilmektedir.

Devlet Memurları Kanununda yer alan bu düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğu iddiası, açılan bir davada Kırıkkale İdare Mahkemesi tarafından yerinde görülmüş ve konu Anayasa Mahkemesine taşınmıştı. Anayasa Mahkemesi konuya ilişkin ilk incelemesini 06.02.2013 tarihli toplantısında yapmış ve Anayasaya aykırılık iddiasının Esastan görüşülmesine Karar vermişti. Anayasa Mahkemesi, Esasa ilişkin Kararını 14 Kasım 2013 tarihli toplantısında verecek.

Disiplin cezaları arasında herhangi bir ayrıma gitmeden, ceza alan aday memurun görevle ilişiğinin kesilmesi sonucunu doğuran söz konusu hükmün iptaline Karar verilmesi durumunda, aday memur ile asil memur arasında bu konuda var olan düzenleme eşitsizliği ortadan kalkmış olacak.

Öte yandan, memurunyeri.com olarak, çok hafif ceza gerektiren (uyarma, kınama vb) fiilleri işleyen aday memurlar hakkında verilen cezalar gerekçe gösterilerek, bu personelin memuriyetle ilişiklerinin kesilmesinin çok ölçüsüz bir yaptırım olduğunu düşünmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.