logo yeni

VETERİNER HEKİMLERİN SORUNLARINA İLİŞKİN ÖNERGE VERİLDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

veteriner-hekim2Gümrük kapılarında geçici olarak görevlendirilen Veteriner Hekimlerin maddi ve manevi sıkıntı yaşadıkları iddiasından hareketle, geçici görevlendirme yerine sözleşmeli Veteriner Hekimlerin kadroya geçirilmesinin de istendiği soru önergesi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Milletvekili Ramazan Kerim ÖZKAN, verdiği soru önergesinde;

-Gümrük kapılarında görev yapan Veteriner Hekimlerin mevcudunun azlığı dolayısıyla ilgili Bakanlığın en az 15 gün olmak suretiyle ülkenin her yöresinde çalışan Veteriner Hekimleri geçici görevle bu sınır kapılarında görevlendirdiğini,

-Bu görevlendirmeler nedeniyle Veteriner Hekimlerin, hem aile düzeninin bozulduğu ve hem de gümrük kapılarındaki zor koşullar nedeniyle büyük mağduriyet yaşadıklarını,

-Geçici görevlendirilen Veteriner Hekimlere günlük 38 TL görev harcırahı ödenirken bu sınır kapılarına yakın ilçelerde yemek hariç sadece otel fiyatının 50-70 TL arasında değiştiğini,

-14 günlük geçici görevlendirmede sadece ilk 10 gün için harcırah ödendiği ve geriye kalan 4 günlük harcırahın verilmediğini,

-Gümrük kapılarında görevlendirilen Veteriner Hekimlerin, çeşitli zorluklara katlanırken birde maddi zorluk yaşadıkları ve zor koşullarda konakladıklarını

ifade ederek, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından cevaplandırılması istemi ile konuya ilişkin şu sorulara da önergesinde yer verdi:

1.Ülkeye kaçak hayvan ve hayvansal ürünler giriş çıkışını kontrol altında bulundurmak çok büyük stratejik bir önem taşıması ve Gümrük kapılarında Veteriner Hekim mevcudu yetersiz olmasına karşın bu gümrük kapılarına kadrolu Veteriner Hekim ataması yapılmamıştır. Bu önemli konunun geçici çözümlerle karşılanması yerine büyük önem taşıyan bu gümrük kapılarına kadrolu Veteriner Hekim ataması yapılmamasının gerekçesi nedir?

2. Eğer bu bölgelerde Veteriner Hekim görevlendirilmesi zarureti ortaya çıkmışsa bu gümrük kapılarına 4-B kapsamında köylerde görev yapmakta olan ve Veteriner Hekimlik görev ve sorumlulukları kapsamında görev yapamayan Veteriner Hekimlerin Naklen Kadrolu olarak atamamalarının yapılmamasını nasıl açıklayabilirsiniz?

3. Gümrüklerdeki ülkemiz için son derece büyük önem arz eden bu önemli görevi sürekli olarak böyle geçici görevlerle karşılamayı mı düşünüyorsunuz? Geçici görevle gönderilen bu Veteriner, Hekimlerin atandıkları birimlerde üstlenmiş oldukları görevlerinin aksayacağı konusundaki görüşleriniz nelerdir?

4. Eğer ısrarla bu denetimi geçici görevlerle sürdürmeyi planlıyorsanız hiç olmazsa bu gümrük kapılarına yakın yerlere bir misafirhane ya da konaklama mekanı yapılmasını uygun bulur musunuz?

5. 14 günlük geçici görevlendirme yapılmasına karşın bunun sadece 10 günlük harcırah tutarının karşılanması, geriye kalan 4 günlük harcırahın ödenmemesinin açıklanabilir bir gerekçesi var mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.