logo yeni

AİLE HEKİMLERİNİN YETİŞTİRİLMESİ SORU ÖNERGESİNE KONU OLDU

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglik2Aile hekimlerinin uzmanlık eğitimleri tıpta uzmanlık uygulamaları çerçevesinde üniversitelerde yürütülürken, Sağlık Bakanının aile hekimlerinin uzaktan eğitimle yetiştirileceğine ve mecburi hizmetten muaf tutulacaklarına ilişkin açıklaması tartışmalara sebep oldu.

Konu, Milletvekili Aytun ÇIRAY tarafından soru önergesi yoluyla Meclis gündemine taşındı. 

Verdiği sorıu önergesinde, Ülkemizde 1985 yılında başlayan aile hekimliği uzmanlık eğitiminin günümüzde 60 üniversite anabilim dalında ve 20 eğitim araştırma hastanesi kliniğinde, 200’ü aşkın öğretim üyesi/eğitim sorumlusu ile sürdürüldüğünü ve 2013 yılı itibari ile yaklaşık 2500 aile hekimliği uzmanı bulunduğunu ve bine yakın uzmanlık öğrencisinin eğitimine devam ettiğini belirten Milletvekili ÇIRAY, ayrıca;

-Aile hekimliği tıp disiplininin uluslararası düzeyde bir olgunluğa eriştiğini,

-Son zamanlarda arka arkaya yapılan bazı girişimlerin bu uzmanlık alanının fiilen yok edilmesi anlamına geldiğini

-02.10.2013 tarihinde Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU'nun, aile hekimlerine uzaktan eğitimle uzmanlık eğitimi imkanı ve mecburi hizmetten de muafiyet hakkı verileceğini ilan ettiğini ve bu kararın hekimler için bir zulüm olduğunu

ifade etti.

Milletvekili ÇIRAY, konuya ilişkin olarak da Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları sordu:

1. Uygulamalı bir bilim alanı olan ve usta çırak ilişkisi ile sağlanan tıpta uzmanlığın uzaktan kumandalı eğitim ile sağlanması mümkün müdür? Böyle yetişmiş hekimlere canınızı emanet edebilir misiniz?

2. Aile Hekimliği tıpta bir uzmanlık disiplini olduğuna göre, aynı alanda iki farklı uzman hekim yetiştirilme yolu açılması bilimsel midir?

3. Standart uzmanlık eğitiminin dışına çıkılması yalnızca aile hekimliği disiplini açısından değil tüm uzmanlık alanları açısından bir tehdit yaratmaz mı?

4. TAHUD’un (Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği) akılcı, hakkaniyetli ve standartlara uygun çözüm önerileri Sağlık Bakanlığı tarafından neden dikkate alınmamaktadır?

5. “Aile hekimlerine uzaktan eğitimle uzmanlık eğitimi imkanı ve mecburi hizmetten de muafiyet hakkı verildiği” takdirde aynı uzmanlık alanı için ortaya çıkan iki farklı yasal statü Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı değil midir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.