logo yeni

BU MESLEKTE ÇALIŞANLAR AİLE DANIŞMANI OLAMAYACAK MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

aile-danismaniGerçek Kişiler ve Özel Hukuk Tüzel Kişileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Açılacak Aile Danışma Merkezleri Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesi ve bazı mesleklerin aile danışmanı sertifikası alabilecekler arasında yer almaması konusu Meclis gündemine taşındı. 

Milletvekili Ruhsar DEMİREL, Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde Aile Danışma Merkezleri konusuna değinerek, ebelik mesleğinin aile danışmanı sertifikası alabilecek meslekler arasında yer verilmemesi nedenlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma ŞAHİN’e sordu. 

Soru önergesinde, “Gerçek Kişiler ve Özel Hukuk Tüzel Kişileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca Açılacak Aile Danışma Merkezleri Yönetmeliği’nin 4 Eylül 2012 tarih ve 28401 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle, 25 Şubat 2009 tarihli ve 27152 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gerçek Kişiler ve Özel Hukuk Tüzel Kişileri ile Danışma Merkezleri Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.” denilerek, şu soruların cevaplandırılması istendi. 

1-Yukarıda yürürlükten kaldırıldığı bahsedilen yönetmeliğin yayımlandığı 2009 yılından günümüze kadar, yıllar itibariyle Türkiye’de Bakanlığa bağlı ve özel kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen aile danışmanlarının sayıları, meslek grupları ve istihdam edildikleri kurum ve kuruluşlar ile illere göre dağılımı nedir? 

2-Aileyi ve aileyi oluşturan bireylerin fizyolojik, psikolojik ve sosyal gelişimini koruyucu, artırıcı ve tedavi edici hizmetlerde görev alan ebeler, toplumun sağlığını her alanda güçlendirmeye yönelik rehberlik ve danışmanlık himmetlerini de yürütmektedir. Yukarıda bahsi geçen ve 4 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğin “Aile Danışmanının Eğitimi ve Nitelikleri”nin yer aldığı l4 üncü maddesinde sayılan meslekler arasında ebelik mesleğinin bulunmaması, ebelerin aile danışmanı sertifikası alma hakkından mahrum bırakılmasının nedenleri nelerdir? 

3-Görev alanlarının merkezinde ailenin yer aldığı ebelik mesleği mensuplarının aile danışmanlığı sertifikası alabilmesi konusunda, bahsi geçen yönetmelikte değişikliğe gidilmesi düşünülmekte midir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.