logo yeni

BAZI KURUMLARDAKİ ÖDÜL VE DİSİPLİN SORUŞTURMASI KARŞILAŞTIRMASI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

esitlik4657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, görevli oldukları kurumlarda olağanüstü gayret ve çalışmaları ile emsallerine göre başarılı görev yapmak suretiyle; kamu kaynağında önemli ölçüde tasarruf sağlanmasında, kamu zararının oluşmasının önlenmesinde ve önlenemez kamu zararlarının önemli ölçüde azaltılmasında, kamusal fayda ve gelirlerin beklenenin üzerinde artırılmasında veya sunulan hizmetlerin etkinlik ve kalitesinin yükseltilmesinde somut olaylara ve verilere dayalı olarak katkı sağladıkları tespit edilen memurlara, merkezde bağlı veya ilgili bakan, illerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından başarı belgesi verilebilmektedir.

Bu şekilde üç defa başarı belgesi alanlara üstün başarı belgesi verilebileceği ve üstün başarı belgesi verilenlere, merkezde bağlı veya ilgili bakan ve illerde valiler tarafından uygun görülmesi hâlinde en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dâhil) % 200’üne kadar ödül verilebileceğine de aynı maddede yer verilmiştir.

Kamu kurum ve kuruluşlarının bu konudaki uygulamaları kendi takdirlerine bırakılmış olup, kurumların da uygulamaları arasında oldukça farklılık olduğu, bazı kurumların bu konularda geniş davranırken bazı kurumların ise oldukça cimri yaklaştıkları görülmektedir.

Bazı kamu kurumlarının 2007-2013 yılları arasında kendi personelleri için uygun gördükleri ödül ve disiplin soruşturmaları sayılarını Ankara milletvekili Aylin NAZLIAKA tarafından verilen önergelere gelen cevaplardan sizler için derledik.

Rakamlarda genel olarak kurumlarımızın disiplin soruşturması uygulamalarının ödül verilen personel sayısının oldukça üstünde olduğu görülmektedir. Ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ve TRT’nin disiplin soruşturması açmaktan çok ödül vermekte daha istekli olması da dikkat çekti.

 

Ödül ya da başarı belgesi

Disiplin soruşturması

Orman ve Su İşleri Bakanlığı

13

50

Akaryakıt İkmal ve Nato Pol Tesisleri İşl. Başkanlığı

22

286

Kalkınma Bakanlığı

0

4

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı

22

127

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

105

409

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

172

Bilgi yok

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

547

157

Hazine Müsteşarlığı

0

1

Atatürk, Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu

0

Bilgi yok

Vakıflar Genel Müdürlüğü

89

320

TRT

625

332

RTÜK

1

40

Ekonomi Bakanlığı

Bilgi yok

82

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.