logo yeni

OMBUDSMAN YENİ KIYAFET YÖNETMELİĞİNİ TARİF ETTİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

kilik-kiyafetKamu Denetçiliği Kurumu, yapılan bir başvuru üzerine verdiği Kararla,  Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık Ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğinin nasıl olması gerektiğini de tarif etti.

Emniyet Genel Müdürlüğü emrinde memur olarak çalışan bir personel, kılık kıyafet Yönetmeliğine aykırı davrandığı gerekçesiyle, ilgili amirleri tarafından önce sözlü sonra da yazılı olarak başının kapalı olmasından dolayı uyarılmış ve göreve başörtülü olarak devam etmek istemesi halinde hakkında disiplin işlemlerinin başlatılacağı belirtilmiştir.

Söz konusu personel, hakkında disiplin işlemleri başlatılabileceği ihtimali bulunduğu gerekçesiyle Kamu Denetçiliği Kurumuna şikayette bulunmuş, adı geçen Kurum konunun idarî başvuru yolunun tüketilmesi beklenmeden incelemeye alınmasını zorunlu görmüştür.

Konuyu değerlendiren Kamu Denetçiliği Kurumu, 20/09/2013 tarih ve 2013/8 sayılı Kararı ile; ilgili memurun ikaz edilmesine ilişkin yazının iptali için içişleri Bakanlığına tavsiyede bulunmanın yanı sıra, kılık ve kıyafet Yönetmeliğinde yapılmasını gerekli gördüğü değişiklikler konusunda da Başbakanlık Makamına tavsiyede bulundu.

Yeni Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği şöyle tarif edildi  

Kamu Denetçiliği Kurumunun bu Kararında, kılık ve kıyafet düzenlemesi ile ilgili olarak şu tavsiyelerde bulunuldu:

1-Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan personelin Kılık ve Kıyafetine dair Yönetmeliğin 1. ve 5. Maddelerinin iptali ile yürürlükten kaldırılması, “Aşırılığa kaçmayacak sade bir kılık kıyafet” çerçevesinde kısa ve öz yeni bir yönetmelik çıkarılması,

2-Bu olmadığı takdirde 1 nolu bent çerçevesinde anılan Yönetmeliğin 1 ve 5. maddelerinin yürürlükten kaldırılması,

3-İlk iki bent yerine getirilmesi mümkün görülmediği takdirde, anılan yönetmeliğin 5. maddesinde yazılı “görev mahallinde baş daima açık” ibaresinin yönetmelikten çıkarılması.

Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık Ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin iptali tavsiye edilen hükümleri:

Madde 1- “Bu Yönetmelik, kamu personelinin Atatürk devrim ve ilkelerine uygun, uygar, aşırılığa kaçmayacak şekilde sade bir kılık ve kıyafette olmalarını, kılık ve kıyafette birlik ve bütünlük içinde bulunmalarını sağlamayı amaçlamaktadır.”

Madde 5- “2 nci maddede sözü edilen personelin kılık ve kıyafette uyacakları hususlar;

a)  Kadınlar;

Elbise, pantolan etek temiz, düzgün, ütülü ve sade, ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafeti varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır.

Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.

b) Erkerler;

Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Hergün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabiî olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez, üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri sü­veterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir.

Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılmaz.”

Karar için tıklayınız…

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.