logo yeni

İTFAİYECİLİK HAFTASINDA İTFAİYE PERSONELİNİN SORUNLARI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

itfaiyeModern İtfaiye teşkilatının kurulduğu tarih olarak, her yıl 25-30 Eylül tarihleri arası İtfaiye haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta dolayısıyla ülkemizde çalışan itfaiyecilerimizi kutlarken sorunlarına da değinmek istedik.

İtfaiye teşkilatı kadrolarında istihdam edilen personelin, yaşadıkları sorunların bir kısmı çözülmüş ancak önemli bir kısmı ise halen devam etmektedir. Bu anlamda itfaiye teşkilatı personelinin çözüm bekleyen sorunlarını memurunyeri.com olarak şu şekilde özetlemek mümkündür.

Ağır ve tehlikeli çalışma şartlarına nispeten düşük ücretler

İtfaiye personeli yaptıkların işin doğası gereği,  maruz kaldıkları yangınlar, patlamalar  gibi sebeplerle her an için ölüm yada yaralanma riski ile karşı karşıyadırlar. Günün 24 saatinde riskleri yüksek bir görev yapıyor olmalarına göre nispeten düşük ücretlerle istihdam edilmektedirler.

Fazla çalışma ücretlerinin eksik ya da geç ödenmesi

Bazı belediyelerin içinde bulundukları maddi darboğaz pek çok durumda, itfaiye personelinin maktu fazla mesai ücretlerinin eksik veya geç ödenmesine neden olmaktadır. Harcamalarını kısmayı düşünen belediyelerin aklına ilk olarak gelenler arasında ne yazık ki itfaiyecilerin fazla çalışma ücretleri de bulunmaktadır.

Fiili hizmet süresi zammı

İtfaiye teşkilatı personelinin şikayetlerinden biri de uygulanan fiili hizmet süresi zammının sadece yangına müdahale saatleri bakımından dikkate alınmasıdır. Durum böyle olunca bu uygulamanın itfaiye teşkilatında istihdam edilen personele yeterince katkısı oluşmamaktadır.

Ekipman eksikliği ya da yetersizliği

Halen itfaiye teşkilatlarımızın önemli bir kısmı belediyeler çatısı altında faaliyetlerini göstermektedir. Büyükşehir belediyeleri ile bazı büyük il belediyelerini hariç tuttuğumuzda, özellikle orta ve küçük çaplı belediyelerimizde istihdam edilen personel ne yazık ki yeterli ekipmana sahip değildir.

Özellikle küçük belediyelerimizde istihdam edilen itfaiyecilerimizin, binlerce derecelik ısıyla mücadele etmek zorunda olan bir mesleğin mensubu olarak bazı durumlarda günlük giyilen kıyafetlerle yangına müdahale etmek zorunda oldukları, mesleklerinin gerektirdiği standartlara sahip iş elbiselerinden yoksun oldukları ve bu durumun hayati riskleri daha da artırdığı görülmektedir.

İş kıyafetleri dışında yangınla mücadelede itfaiyecilerimiz işini kolaylaştıracak ve risklerini azaltacak araç ve gereçlerde standartların yakalanamadığı, bazı küçük itfaiye teşkilatlarında ise bu araç ve gereçlerin hiç bulunmadığı dikkat çekmektedir.

Taşeron personel istihdamı

İtfaiyeciliğin önemli bir bilgi birikimi ve eğitimine ihtiyaç duyan bir meslek olmasına rağmen, bazı durumlarda itfaiye teşkilatlarında kadrolu personel yerine ya da yanında taşeron işçi çalıştırıldığı ve bu durumun hem taşeron olarak çalışan hem de kadrolu çalışan itfaiye personelinin hayatını riske attığı görülmektedir. Gerekli eğitimi almadan yangın söndürme işlerinde çalışan bu personel dolayısıyla zaman zaman istenmeyen durumlar yaşanmaktadır. Bu durumun aşılabilmesi için itfaiye teşkilatı personeli, itfaiyeciliğin sadece itfaiyecilere bırakılması gerektiği ve bunun içinde itfaiyeciliğin bir meslek olarak kabul edilmesini ve ayrı bir sınıf olması gerektiğini düşünmektedirler.

Yeterli eğitim verilmiyor

Sahip olduğu yüksek riskler sebebiyle, dünyanın her yerinde mesleğe başlamadan önce itfaiyecilik teşkilatında çalışanlar sıkı bir eğitimden geçirilirler. Ne yazık ki ülkemizde bunun tersi bir durum yaşanabilmekte, yeterince bilgi ve deneyim kazanmadan insanlarımız yangına müdahaleye gönderilmekte, “adeta işlerini yaparak öğrenmeye teşvik edilmekte” ve bu durumda hem insanlarımızın ve çalışanlarımızın hayatını tehlikeye atmaktadır.

İtfaiyeci kendi başının çaresine baksın

Özellikle küçük belediyelerimizde karşılaşılan bir durum da itfaiye personelinin yemek hizmetlerinin,  çalıştıkları ortamın temizliğinin ya da bakım ve onarımının yine itfaiyeciler tarafından yapılmasıdır. İtfaiyecilere adeta  “kendi işini kendin gör” denilmekte, diğer iş ve hizmetlerle ilgili yeterince destek verilmemektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.