logo yeni

HANGİ İLDE NE KADAR KAMU PERSONELİ VAR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

istatistikÜlkemizde kamu personelinin sayısının fazla olduğundan dem vurmak ve bu sebeple kamu istihdamını azaltma söylemleri politikacılarımızın sıksık başvurduğu bir söylem haline gelmişti. Ancak diğer ülkelerle karşılaştırmaya imkan veren istatistikler kamu personel fazlalığı değil aksine istihdam azlığı olduğuna işaret etmektedir.

Kamu istihdamındaki genel sayısal dengesizliğin yanında kamu personelinin iller arasındaki dağılımını incelediğimizde de ilginç rakamlar ortaya çıkmaktadır.

Devlet Personel Başkanlığı tarafından haziran 2013 tarihli istatistiklere göz attığımızda, tahmin edebileceğiniz üzere en fazla kamu personeli istihdam eden ilimizin, 323 bin ile Ankara olduğu görülmektedir. Ankara’yı kamu personeli istihdam sayısı bakımından takip eden illerimiz ise 290 bin ile İstanbul, 125 bin ile İzmir ve 68 bin ile Bursa olmuştur.

Kamu personeli istihdamında en geride yer alan illerimiz ise 4090 kişi ile Bayburt, 4467 ile Ardahan, 5122 ile Kilis ve 5631 kişi ile Tunceli olmuştur.

Kamu personelinin tüm iller itibariyle sayısal olarak dağılımını gösteren rakamlar ulaşmak için tıklayınız.  

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.