logo yeni

SİVİL MEMURLARA UYGULANMAYAN MEMUR KURALLARI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur2Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli olup asker sayılmayan ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen “sivil memurlar” hakkında, 657 sayılı Kanunun tüm hükümleri de uygulanmamaktadır.

Haklarında 657 sayılı Kanunun uygulanmayan hükümleri

Devlet Memurları Kanununun;

*Haftalık çalışma süresinin 40 saat olacağına,

*Cumartesi ve Pazar günlerinin tatil olmak üzere düzenleneceğine,

*Günlük çalışmanın başlama ve bitme saatleri ile öğle dinlenme süresinin tespitine,

*Günün yirmi dört saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışanların çalışma saat ve şekillerine,

*Kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi hâlinde hamileliğin yirmi dördüncü haftasından önce ve her hâlde hamileliğin yirmi dördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki iki yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyeceğine,

*Özürlü memurlara isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyeceğine,

İlişkin hükümleri, “sivil memurlar” hakkında uygulanmamaktadır.

Öte yandan;

**Sivil memurları görevden uzaklaştırmaya yetkili olanlar, 657 sayılı Kanunda belirlenen amirler değildir.

**Fazla çalışmaya ilişkin düzenlemeler bakımından 657 sayılı Kanuna tabi değillerdir.

**Disiplin hükümleri bakımından sivil memurlar hakkında 657 sayılı Kanun hükümleri uygulanmakla birlikte, Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu ve Yönetmeliği, Askeri Mahkemeler Kuruluş ve Yargılama Usulü Kanunu ve konu ile ilgili diğer hükümler saklı tutulmuştur.

Farklı kanunlar nedeniyle yaşanan statü sorunu

Devlet memurlarının statüsü 657 sayılı Kanun ile belirlenmiştir. Ancak, 657 sayılı Kanuna tabi olup bu Kanun hükümlerine göre istihdam edilmelerine rağmen, sivil memurların temel personel uygulamaları bakımından askeri düzenlemelere tabi olması bu personel için statü sorununu beraberinde getirmektedir.

Sivil memurlar hakkında, 657 sayılı Kanunun (yukarıda belirtilen hükümleri dışındaki) hükümlerinin uygulanabilmesinin yanı sıra askeri düzenlemelerdeki (Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu, Askeri Mahkemeler Kuruluş ve Yargılama Usulü Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu ile yürürlükte bulunan ve sivil memurları ilgilendiren diğer askeri düzenlemeler) ilgili hükümlerin de uygulanmakta olması, bu personeli tanımlamayı güçleştirmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.