logo yeni

ZABITALAR SORUNLARINA ÇÖZÜM ARIYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

zabitaZabıta Teşkilatının kuruluşunun 187 nci yıldönümünün kutlandığı 1 – 7 Eylül tarihleri arasında yapılan etkinliklerde, özlük ve çalışma koşullarına ilişkin sorunlarını ifade etme imkanı da bulan zabıtalar, zor şartlar altında görev yapan zabıta personelinin sorunlarının çözülmesini bekliyor.

Zabıta memurları, temel sorunlarını şu şekilde ifade ediyorlar:

Fiili hizmet zammı

“Birçok iş kolunda uygulanmakta olan yıpranma zammı Zabıta teşkilatına verilmemiş bu durum tüm zabıta çalışanlarını olumsuz etkilemiş ve etkilemeye de devam etmektedir. Belediyelerin kolluk kuvveti olan zabıtalarımız bu haksızlığı hak etmemektedirler.”

Çalışma koşulları ve can güvenliği

“Problemleri halledilememiş belediyelerde her türlü olumsuzluğun üzerine zabıta personeli gönderilmektedir. Görev icabı sürekli olarak vatandaş, seyyar satıcı, esnaf, gece kondu sahibi gibi kişilerle mücadele eden zabıta personeli saldırıya uğramakta, darp edilmekte, yaralanmakta hatta şehit olmaktadır. Tüm bu olumsuzluklara rağmen var gücü ile çalışan Zabıta Personellerinin can güvenliği kalmamıştır. Zabıta personelinin can güvenliğini korumaya yönelik tedbirler alınmalıdır.”

Kadro ve mesai ücreti

“Norm kadro uygulamasında gerekli değişiklik yapılmamış, zabıta memurlarında yaşanan derece-kademe ilerlemesinin önündeki sınırlama kaldırılmayarak Zabıta personeli mağdur edilmeye devam edilmiştir. Çok zor şartlar altında mesai mefhumu olmadan çalışan zabıta personeline ödenen maktu mesai ücretlerinin belirlenmesinde Bütçe Kanunu’nda yer alan üst sınır kaldırılmayarak, zabıta üç kuruşa mahkûm edilmiştir.”

Özel hizmet tazminatı

“Zabıta Teşkilatının iş riski ve çalışma şartları göz önüne alınarak; Zabıta Memurlarına “özel hizmet tazminatı” ödenmesi gerekli olup Yerel Yönetim Çalışanları, mali ve sosyal açıdan hak ettikleri yasal düzenleme ve iyileştirmeye kavuşturulmalıdır.”

Mesleğin itibarı

“Birçok belediyemizde zabıta eksikliği; işçi, şirket elemanı, sözleşmeli personel gibi çalışanların zabıta teşkilatında görevlendirilmesi ile aşılmaya çalışılmakta, her hangi bir sorumluluğu olmayan bu kişiler bilgi noksanlığı da işin içerisine girince verimli olamamakta zabıta teşkilatı zarar görmektedir. Ayrıca; onlarca belediyede bu kişiler kadrolu zabıta personeline amir olarak görevlendirilmekte neticesinde zabıta teşkilatı bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.