logo yeni

DİSİPLİN AMİRİ KENDİSİNE KARŞI İŞLENEN FİİL NEDENİYLE CEZA VEREBİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

adalet5Disiplin amirinin, kendisine karşı işlendiği iddia edilen bir fiil nedeniyle disiplin amiri sıfatıyla memura vereceği cezanın, sağlıklı ve objektif değerlendirmeye dayanmayacağına hükmedildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının taşra teşkilatına bağlı bir ilçe müdürlüğünde yaşanan olayda, amiri olan İlçe Müdürüne karşı hal ve hareketiyle saygısızlık yaptığı gerekçesiyle Veteriner Sağlık Teknisyeni olarak görev yapan personele söz konusu İlçe Müdürü tarafından kınama cezası verilmiştir. Bu cezaya karşı yapılan itiraz, soruşturma yapılmadan ceza verildiği gerekçesiyle yeniden değerlendirilmek üzere cezayı veren disiplin amirine gönderilmiştir.

Veteriner Sağlık Teknisyeni hakkında yapılan soruşturma soncunda, disiplin amiri olan İl Müdürü tarafından yeniden “kınama” cezası verilmiştir. Bu cezaya karşı yapılan itiraz ise İl Disiplin Kurulu tarafından reddedilmiştir.

Bu işleme karşı açılan davaya bakan İdare Mahkemesi, davacı hakkındaki disiplin cezasının dava konusu fiilin kendisine karşı işlendiği iddia edilen disiplin amiri tarafından verilmesini; “Disiplin amirleri ve kurulları tarafından verilen disiplin cezalarının sağlıklı ve objektif olmasının, disiplin amirleri ve disiplin kurulları üyelerinin olayı objektif değerlendirmesiyle mümkün olduğundan,  soruşturmada taraf pozisyonunda olan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürünün, aynı zamanda disiplin amiri olarak davacıyı kınama cezası ile cezalandırmasına ilişkin işlemde ve buna bağlı olarak da, davacının bu işleme karşı yaptığı itirazın reddine ilişkin işlemde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.” şeklinde değerlendirerek, verilen disiplin cezasında ve cezaya karşı yapılan itirazın reddi işleminde hukuka uyarlık bulunmadığına karar verdi.

Söz konusu Karar:

disiplin-amirinin-kendisine-karsi-fiile-ceza-1disiplin-amirinin-kendisine-karsi-fiile-ceza-2disiplin-amirinin-kendisine-karsi-fiile-ceza-3

 

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.