logo yeni

MEMURLAR NE ÜZERİNE YEMİN EDERLER?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

yemin657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre “Asli Devlet Memuru” olarak atananlar, atanmalarını izleyen tarihten itibaren en geç bir ay içerisinde yemin etmek ve yemin belgesini imzalamak zorundadırlar.

Devlet Memurları Kanununun 6 ncı maddesinde, memurların ödev ve sorumlulukları arasında “sadakat” de düzenlenmiştir.

Düzenlemeye göre; memurlar, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına ve kanunlarına sadakatle bağlı kalmak ve milletin hizmetinde Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını sadakatle uygulamak zorundadırlar. Memurlar, bu sadakati göstereceklerini "Asli Devlet Memurluğuna" atandıktan sonra en geç bir ay içinde kurumlarınca düzenlenecek merasimle yetkili amirlerin huzurunda yemin ederek belirtirler.

İlgili Yönetmelik

657 sayılı Kanuna tabi tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, Asli Devlet Memurluğuna atanan personelin yemin etmelerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen “Asli Devlet Memurluğuna Atananların Yemin Merasimi Yönetmeliği” yürürlüğe konulmuştur.

Yönetmelikte; yemin töreninin nasıl yapılacağı, kimlerin katılacağı ve törende uyulacak kurallara yer verilmiştir.

Yemin metni

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, Atatürk İnkılap ve İlkelerine, Anayasada ifadesi bulunan Türk Milliyetçiliğine sadakatla bağlı kalacağıma; Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını milletin hizmetinde olarak tarafsız ve eşitlik ilkelerine bağlı kalarak uygulayacağıma; Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyip, koruyup bunları geliştirmek için çalışacağıma; insan haklarına ve Anayasanın temel ilkelerine dayanan milli, demokratik, laik, bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilerek, bunları davranış halinde göstereceğime namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.”

Yemin belgesi

Yemin eden memurlar, özlük dosyalarında muhafaza edilmek üzere "Yemin Belgesi" imzalarlar.

657 sayılı Kanundaki “yemin” zorunluluğu karşısında, yemin etmeyen ve yemin belgesini imzalamayan memurların memuriyete devam edemeyeceği anlaşılmaktadır. Örnek karar için tıklayınız…

Mazeret sebebiyle süresi içerisinde yemin edilmemesi

Doğum, askerlik, hastalık ve benzeri sebeplerle kanuni izinlerini kullanmakta olan personelin yemin merasimine katılamaması halinde, mazeretlerinin bitiminden sonraki bir tarihte amirlerinin huzurunda yemin etmeleri ve yemin belgelerini imzalamaları gerekecektir. Yeminin, mazeretin bitimini izleyen en geç bir ay içerisinde yapılması gerekecektir. Örnek görüş için tıklayınız…

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.