logo yeni

SINIF DEĞİŞTİREN MEMURUN ESKİ SINIFINDA YAPTIĞI İLAVE İLERLEMELER GERİ ALINIR MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

esgudumDevlet memurlarının, meslekleri ile ilgili sınıftan genel idare hizmetleri sınıfında veya genel idare hizmetleri sınıfından meslekleri ile ilgili sınıfa görev ve unvan eşitliği gözetilmeden geçmeleri mümkün olmakla birlikte, bazı hizmet sınıflarında bulunmaları nedeniyle memurlar hakkında uygulanmış olan ilave kademe ilerlemesi ve/veya derece yükselmesi, sınıf değişikliği yapılması halinde farklı şekilde değerlendirilmektedir.

Devlet memurlarının eşit dereceler arasında veya derece yükselmesi yapmak suretiyle sınıf değiştirmeleri, geçecekleri sınıf ve görev için gerekli niteliklere sahip olunması koşuluyla mümkün bulunmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinde, bazı hizmet sınıfında görev alacak memurlara,  ilgili hizmet sınıfında bulunma nedeniyle haklarında ilave kademe ilerlemesi ve/veya derece yükselmesi uygulanmasını sağlayan hükümler yer almıştır.

Öte yandan, Devlet Memurları Kanununun “Bir sınıftan başka bir sınıfa geçme” başlıklı 71 inci maddesinin son fıkrasında ise “Eski sınıflarında, görev alacakları yeni sınıfa göre memurluğa daha yüksek bir derece ve kademeden başlamış olup da sınıf değiştirenlerin yeni görevlerindeki ilk ilerleme süreleri eski sınıflarında kazandıkları derece ve kademelere tekabül eden süre kadar uzatılır ve bu süre tamamlanıncaya kadar kendilerine sınıf değiştirmeleri sırasında bulundukları derecede kademe ilerlemesi verilmez.” Hükmüne yer verilmiştir.

657 sayılı Kanunun bu hükümleri çerçevesinde;

-Gerekli nitelikleri taşımaları halinde memurların hizmet sınıflarının değiştirilebileceği,

-Bazı hizmet sınıflarına girenlerin, diğer hizmet sınıflarında bulunanlara göre ilave kademe ilerlemesi ve/veya derece yükselmesi yapmasının mümkün olduğu,

-İlave ilerleme ve/veya yükselme yapmaya imkan veren sınıftan başka bir sınıfa geçilmesi halinde, memurun ilave ilerleme ve/veya yükselme süresi kadar ilerleme yapamayacağı,

-Sınıf değiştiren memurların eski sınıflarında aldıkları ilave kademe ve/veya derecelerin geri alınamayacağı

görülmektedir. 

Örnek Karar için tıklayınız...

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.