logo yeni

SAĞLIK BAKANLIĞI İKAMETGAH GENELGESİNİ YÜRÜRLÜKTEN KALDIRDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglik3Sağlık Bakanlığı, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin “İkamet Mecburiyeti” başlıklı 55 inci maddesine istinaden yayınladığı 2012/31 sayılı Genelgeyi yürürlükten kaldırdı.

İptal edilen genelgede yer verilen “Kamu ve özel sağlık kuruluşlarında sağlık hizmetlerinin verimli ve aksamadan yerine getirilmesini temin amacıyla normal mesai saatleri haricinde de hizmetine ihtiyaç duyulabilen sağlık personelinin, ihtiyaç durumunda en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaşması gerekmektedir. Bu itibarla ilgili personelin normal ulaşım şartlarında 30 dakika içinde sağlık kuruluşunda bulunmasını sağlayacak şekilde yukarıdaki kanun hükmüne riayet edilmelidir.” İfadesi sağlık personelinin tepkisini çekmişti.

Genelgenin yasal dayanağını oluşturan 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin “İkamet Mecburiyeti” başlıklı 55 inci maddesi Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilmişti.

Ayrıca anılan Genelgenin iptali talebiyle Bakanlık aleyhine açılan davada Danıştay 15. Dairesi 09/04/2013 tarih ve E.2013/6240 sayılı kararı ile yürütmenin durdurulmasına karar vermişti.

Sağlık Bakanlığı, yasal dayanağını yitirerek, yürütmenin durdurulması kararı verilen genelgeyi iptal ettiğini açıkladı.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.