logo yeni

MEMURLARIN ADAYLIK SÜRESİ NEDEN FARKLI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel1Devlet memuriyetine aday memur olarak başlanmakta ve belli süreli adaylık dönemi sonrasında ise asil memur olarak atama yapılmaktadır.

Memuriyete aday memur olarak başlamak genel kural olmakla birlikte, istisnai memur kadrolarına atamalar ve özel düzenlemelerle memuriyete geçirileme hallerinde (düzenlemede aksine hüküm yoksa) ilgililer hakkında adaylık hükümleri uygulanmamaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 54 üncü maddesinde, sınavlarda başarılı olanların  ilan edilen kadro sayısına göre kurumlarca memur adayı olarak atanacakları ve aday olarak atanan Devlet memurunun adaylık süresinin bir yıldan az iki yıldan çok olamayacağı düzenlenmiştir.

Aynı Kanunun 55 inci maddesinde ise, aday olarak atanan memurların önce bütün memurların ortak vasıfları ile ilgili temel eğitime, bilahare sınıfları ile ilgili hazırlayıcı eğitime ve staja tabi tutulacakları ifade edilmiştir.

Devlet Memurları Kanununun bu hükümleri çerçevesinde, kurumlar aday olarak göreve başlattıkları memurların adaylık eğitimlerini en az 1 yıl ve en çok 2 yıl içerisinde tamamlamakla zorunda olmakla birlikte,  bu eğitimlerin kurumlar tarafından farklı sürelerde tamamlanması nedeniyle de, memurların asaletinin onanma süreleri kurumlara göre ve kurumlarda adaylık eğitimine alınan personel gruplarına göre farklılık gösterebilmektedir.

Öte yandan, kurumların iki yılı aşmayacak şekilde adaylık süresini belirleme konusunda takdir haklarının bulunmasının yanı sıra, adaylığın 2 yıl içinde kaldırılmaması yönünde takdir hakkı bulunmamaktadır.

Ayrıca, Danıştay tarafından konuya ilişkin verilen Kararlarda; bir yıllık adaylık süresinin doldurmuş olmanın asalet tasdikini zorunlu kılmayacağı yönünde hükümler yer aldığı gibi, adaylık süresi sonunda adaylığın kaldırılıp kaldırılmaması konusunda idarece bir karar verilmesi gerektiği ve idarenin adaylık süresini uzatmaya yetkisinin bulunmadığı yönünde de hükümler verildiği görülmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.