logo yeni

UZUN SÜRELİ HASTALIK İZNİ SONRASI İYİLEŞMEYEN MEMURUN EMEKLİ EDİLMESİ ŞART MI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

hastalik2Uzun süreli tedaviye ihtiyaç gösteren bir hastalığa yakalanan memurlara verilen azami izin sürelerinin sonunda memur hakkında emeklilik hükümlerinin uygulanabilmesi için, hastalığın iyileşmediğinin sağlık kurulu raporuyla kesin olarak saptanmış olması gerekmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 105 inci maddesine göre; memurlar hakkında düzenlenecek raporlarda gösterilecek lüzum üzerine, kanser, verem ve akıl hastalığı gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalıklardan birinin varlığı halinde, aylık ve özlük hakları korunarak 18 aya kadar, diğer hastalık hâllerinde ise 12 aya kadar izin verilmektedir.

Bu şekilde izin verilen memurun bu iznin sonunda işe başlayabilmesi için, iyileştiğine dair raporu ibraz etmesi gerekmektedir. İzin süresinin sonunda, hastalığının devam ettiği resmî sağlık kurulu raporu ile tespit edilen memurun izni, yukarıda belirtilen süreler kadar uzatılmakta ve bu sürenin sonunda da iyileşemeyen memur hakkında emeklilik hükümleri uygulanmaktadır.

Bu çerçevede, memurun emekliye sevk edilebilmesi için, yasal hastalık izni sonunda halen hastalığının iyileşmediğinin tespiti gerekmektedir. Alınan hastalık raporunun süresinin yasal izin süresini aşması halinde, bu durumun memurun iyileşmediği anlamında değerlendirilerek memur hakkında emeklilik hükümlerinin uygulanması hukuka aykırı değerlendiriliyor.

Konuya ilişkin Mahkeme kararlarında, hakkında emeklilik hükümleri uygulanacak memur hakkında düzenlenecek hastalık raporunda “hastalığının tedavisinin olanaksız bulunduğu yolunda bir görüşün” yer almasının da gerektiği belirtilmektedir.  

Konuya ilişkin Danıştay Kararı için tıklayınız…

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.