logo yeni

MEMURLARIN SİYASET YASAĞININ KALDIRILMASI TEKLİF EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

istisnai-memur2Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, Devlet memurlarının önündeki siyaset yasağı engelinin kaldırılması amacıyla kanun teklifi verildi.

Balıkesir milletvekili Namık HAVUTÇA tarafından hazırlanan kanun teklifinin gerekçesinde, çalışma hayatının standartlarının yükseltilmesi, Türkiye’nin demokrasi, insan hakları ve özgürlükler ülkesi olması bakımından yeni yasal düzenlemeler yapılması, yine anayasanın eşitlik ilkesiyle çelişen kanundaki düzenlemelerin yenilenmesi, bu düzenlemeler içerisinde de evrensel bir hak olarak kabul edilen memurlara siyaset hakkının verilmesinin kaçınılmaz olduğuna vurgu yapıldı.

Havutça gerekçede, kanun teklifi ile 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yasaklamalar getiren maddelerde değişiklik yapılması suretiyle, mevzuatta çelişkili bir durumun düzeltilmesi, devletin siyasal yapısını oluşturan yasama ve yürütme organlarındaki görevlilerin de siyaset yapabilmesi haklarının verilmesinin amaçlandığını belirtti.

23/7/1965 TARİH VE 657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 7’inci maddesinin birinci fıkrasındaki, “siyasi partiye üye olamazlar”, “hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar” cümleleri ile “siyasi parti”, “siyasi düşünce” ifadeleri, madde metninden çıkarılmıştır.

MADDE 2- 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 125’incì maddesinin birinci fıkrasının;

I- D bendi, ı) alt bendindeki “siyasi düşünce” ifadesi,

II- o) alt bendi,

lII- E bendi, c) alt bendi

madde metninden çıkarılmıştır.

MADDE 3- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu kanunun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.