logo yeni

POLİSİN BAZI YETKİLERİ DEVREDİLECEK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

polis5Ülkenin iç güvenliği dışında görev ve vazifelerle yetkilendirilmiş olan polisin, bu yetkilerinde kısıtlamaya gidilmesi amaçlanıyor. İçişleri Bakanlığı, tarafından bu amaçla başlatılançalışma ile basın, siyasi partiler ve sendikalarla ilgili olarak polisin sahip olduğu bazı yetkilerin başka kurumlara devredilmesi öngörülüyor.

Bakanlığın yaptığı çalışma ile  aynı zamanda kişilerden istenen belgelerin azaltılarak bürokrasinin önlenmesinin de amaçlandığı belirtiliyor.

Özellikle sıkıyönetim dönemlerinden kalma uygulamalar ve güvenlik gerekçesiyle polisin asli görevi olmadığı halde, polis tarafından yürütülen bu görevler, vatandaşa daha iyi hizmet götürülmesini de temin bakımından sivil kurum ve kuruluşlara devredilecek. Böylece polis sadece asayiş hizmetleri ile ilgilenecek.

Hangi görevlerin devredilmesi planlanıyor.

Sivil kurum ve kuruluşlara devredilmesi planlanan görevler arasında basın yayın büro amirlikleri ve basın izleme bürolarının görevleri bulunuyor. Bu durumda polisin, basın aracılığıyla işlenen suçlarla ilgili gerekli bilgi ve belgeyi savcının izniyle RTÜK'den istemesi planlanıyor.

Ayrıca, polisin siyasi parti ve sendikalarla ilgili görevlerinin de valiliklere devredilmesi ve böylece emniyet mensuplarının siyasi parti ve sendikaların yaptığı mitinglerde sadece asayişle ilgilenmesi amaçlanıyor.

Son olarak yapılan çalışma ile pasaportların ve taşıt ruhsatlarının da sivil kurumlarca verilmesi öngörülüyor. Buna göre pasaportların Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından, ruhsatların ise bayiler ya da noterler tarafından verilmesi amaçlanıyor.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.