logo yeni

ÇALIŞTIĞI GEREKÇESİYLE EMEKLİ MAAŞINDA KESİNTİ YAPILANLAR NE OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekli2Emekli olduktan sonra çeşitli şekillerde çalışmak zorunda kalan emeklilerin, emekli aylıklarının yüzde 15’inin kesilmesi ve geçmişe yönelik borç çıkarılmasının ilgililerin mağduriyetine neden olduğu ileri sürülerek, bu durumun düzeltilmesi için yapılacak çalışmaların neler olduğu soruldu.

Çalıştığı tespit edilen emeklilerin emekli aylıklarında %15 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi yapılmış ve bu emeklilere geçmişe yönelik borç çıkarılmıştı. Emeklilerden gelen yoğun tepkiler üzerine, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yeni bir düzenlemeye gidileceği ve 59 yaş ve üzerinde olan emeklilerin çalışması halinde maaşlarından kesinti yapılmayacağı yönünde açıklamalar yapıldı.

Konu hakkında soru önergesi veren Milletvekili Lütfü TÜRKKAN, “Emekli olduğu halde geçimini sağlayamayan ve ticaretle uğraşan vatandaşların emekli maaşlarından yüzde 15 oranında destek primi kesilmekte, bu kesinti emeklileri mağdur etmektedir. Ayrıca emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden yüzbinlerce kişi, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bu yıl başlattığı prim hamlesiyle kendisini bir anda borç içinde bulmuş, sayıları 600 bini bulan emekli vatandaşın aylığına haciz gelmiştir. Primini ödemediği tespit edilen yüzbinlerce emekli için yüklü miktarlarda borç çıkarılmış ve aylıklarına haciz konulmuştur. En son yapılan düzenlemeyle emekli olduktan sonra çalışan ya da işyeri açan emeklilerden kesilen paraya sınır getirilmiş, 59 yaşın üstünde olan emeklilerden bir kesinti yapılmayacağı söylenmiştir.” diyerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırılmak üzere bazı sorular yöneltti.

Önergedeki sorular:

1- Emekli olduğu halde geçimini sağlayamayan ve ticaretle uğraşan vatandaşların emekli maaşlarından yüzde 15 oranında destek primi kesilmesinin gerekçeleri nelerdir?

2- Emeklileri mağdur eden yüzde 15 oranındaki kesinti konusunda emeklilerin bu mağduriyetlerinin giderilmesi için herhangi bir çalışmanız olacak mıdır, olacak ise nasıl bir düzenleme yapılacaktır?

3- SGK’nın bu yıl başlattığı prim hamlesiyle emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden yüzbinlerce kişinin aylığına hacız getirilmesinin gerekçeleri nelerdir, bu uygulama nasıl yapılacak ve kimleri kapsayacaktır?

4- En son yapılan düzenlemeyle emekli olduktan sonra çalışan ya da işyeri açan emeklilerden kesilen paraya sınır getirilerek 59 yaşın üstünde olan emeklilerden kesinti yapılmayacağı şeklindeki düzenlemede yaş sınırı neye göre belirlenmiştir, 59 yaşın altında olan emekliler hangi gerekçeyle bu haktan mahrum bırakılmıştır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.