logo yeni

KAMUDAKİ ŞEFLERİN HAYAL KIRIKLIĞI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

programciKamu kurumlarında hiyerarşik unvanlar arasında yer alan “şef” unvanlı kadrolarda görev yapan personelin,  özlük hakları bakımından unvan hiyerarşisi içerisinde hak ettiği yerde bulunmadığı görülmektedir.

Şef unvanlı personelin özlük hakları sorununu çözmeye yönelik adımlar atılmazken, TÜRK BÜRO-SEN tarafından konuya ilişkin Basın Açıklaması yapıldı.

Söz konusu Basın Açıklaması

TÜRKİYE KAMU-SEN GENEL TEŞKİLATLANDIRMA SEKRETERİ VE TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI FAHRETTİN YOKUŞ’UN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

KAMUDAKİ ŞEFLER BİR KEZ DAHA HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATILDI

Kamu kurumlarında ki hiyerarşik yapı içerisinde şef kadrosunda çalışanlar, memurlarla üst düzey yöneticiler arasında köprü vazifesi görürler. Kamu kurumlarında iş ve işlemler öncelikle şeflerin sevk ve idaresi ile yürütülmektedir. Şefler kanun, yönetmelik ve  genelgeleri analiz ederek, memurları verilmli iş üretimini yönlendirmekte en önemli sorumluluk mevkiinde olan idarecilerdir.

Şefler, imza yetki ve sorumluluklarına haiz yöneticiler olarak, iş yükü ve iş riski oldukça çok olan kamu çalışanlarıdır. Kamuda sayıları 30 bini bulan şeflerin mahiyetinde yüz binlerce memur çalışır. Şefler görevlerini yaparken, hem çalışanları motive eder, hem de verimliliği artırmak için olağanüstü çaba gösterirler. Bu kadar önemli sorumluluk yüklenen şef kadrosunda çalışanlarımız, maalesef emeklerinin karşılığını alamamakta, sürekli haksız uygulamalarla yüz yüze bırakılmaktadırlar. Emek ve sorumluluklarının karşılığını alamayan kamuda ki en mağdur kesimi oluştururlar.

2 yıl önce hükümetin kamuda “eşit işe, eşit ücret” uygulaması yapacağız iddiasıyla çıkarmış olduğu 666 sayılı KHK ile şef kadrosunda çalışanlar bir kez daha haksızlığa uğramış, bazı hakları ellerinden alınmıştır.

Şeflerle mahiyetinde çalışan memur, VHKİ, hizmetli, teknisyen, tekniker gibi kadrolarda çalışanlar arasında ücret farkı yok denecek kadar azdır. Hatta bazı teknik unvanlarda çalışanlar, şeflerden daha yüksek ücret almaktadırlar. Şeflerin bir üst unvan olan müdürlerle (şube müdürü) arasındaki ücret farkı ise anormal derecede açılmış, fark bin 200 TL’yi aşmıştır. Bu adaletsiz ücret uçurumunun oluşmasının tek sorumlusu hükümettir. Siyasi iktidarın yapmış olduğu yanlış düzenlemelerdir.

666 sayılı KHK ile şeflerin ek ödemeleri düşürülmüş, özel hizmet tazminatları ise artırılmamıştır. Bu adaletsiz uygulamalar neticesinde, 30 bini aşkın şef kadrosunda çalışan memurlar kaderleriyle başbaşa bırakılmıştır.

3046 sayılı Kanun’a göre; Yönetici sıfatı taşıyan şeflerle şube müdürleri arasında ücret farkının %50’lere ulaşması akıl, mantık ve vicdanla izah edilebilecek bir durum değildir.

TOPLU SÖZLEŞME ÖNCESİ VERİLEN SÖZLER TUTULMAMIŞTIR

Toplu Sözleşme Masası’nda bir oldu bittiyle hükümete teslim olan sözde yetkili Konfederasyon, tüm memurlara olduğu gibi şeflere de verdiği sözü yerine getirmemiş, bütün çalışanların haklarını hükümete teslim etmiştir.

Şeflerimize yapılan bu adaletsizliğin biran önce düzeltilmesi, başta özel hizmet tazminatı olmak üzere, ek ödeme ve ek gösterge haksızlıklarının ortadan kaldırılmasını, haklarının iade edilmesini talep ediyoruz.

Türkiye Kamu-Sen olarak, mağdur edilen diğer unvanlarda ki memurlarımızla birlikte şeflerimizin de en kısa sürede hak ettikleri ücretlere kavuşması için her platformda mücadelemizi sürdüreceğiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.