logo yeni

HEKİMLERİN ÇALIŞMA KOŞULLARI BELİRSİZLİĞİNi KORUYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

saglik1"Tam gün" çalışma uygulamalarına ilişkin düzenlemelerin iptal edilmesinin ardından üniversitelerine dönen öğretim üyesi ve doktorlara bazı üniversitelerde hasta muayene ve tedavi olanağı verilmediği iddiaları ile yeniden muayenehane açmak isteyen öğretim üyeleri ve doktorların durumuna ilişkin hususlar soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Gürkut ACAR tarafından verilen soru önergesinde, ”tam gün” yasasına ilişkin düzenlemenin iptal edilmesinden sonra üniversitelere geri dönen personele, bazı üniversitelerde hasta muayene ve tedavi olanağı verilmediği; yeniden muayenehane açmak isteyen öğretim üyeleri ve doktorlara da sağlık müdürlüklerince “yasal mevzuatta belirsizlik olduğu, yeni bir yasal düzenleme yapılacağı” gibi gerekçelerle bürokratik engeller çıkarıldığı iddialarından söz edilerek, Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından cevaplandırılması istemi ile konuya ilişkin şu sorular soruldu:

"1-Bugüne kadar “tam gün” uygulaması ile ilgili mevzuatta kaç değişiklik yapılmış, bunlar kaç defa iptal edilmiştir?

2-Bugün itibariyle doktorların muayenehane açmalarında bir engel var mıdır? Sağlık müdürlüklerinin “mevzuatta boşluk var”,  “yeni düzenleme yapılacak” gibi gerekçelerle bürokratik engel çıkarmalarının, ruhsat vermemelerinin dayanağı nedir? Bütün illerde aynı uygulama mı yapılmıştır? Sorun yalnızca Antalya’da mı yaşanmaktadır?

3-Muayenehane açma başvuruları ile ilgili görüş sorma amaçlı olarak sağlık müdürlüklerinden Bakanlığınıza kaç yazı gelmiştir? Bu yazılara ne yanıt verilmektedir? Ruhsat sürecini Bakanlığınız mı engellemektedir? Bu durum hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmakta mıdır? Konunun incelenmesi ya da soruşturulmasını sağlayacak mısınız?

4-KHK’nin iptal edilmesinin ardından geri dönen hekimlerin çalışma koşullarında üniversiteler arasında farklı uygulamalar yapılmasının nedeni nedir? Bazı üniversitelerde öğretim üyelerine hasta tedavi olanağı sağlanırken, Akdeniz Üniversitesinde verilmemesinin dayanağı nedir? Uygulama birliğinin sağlanması için bir girişimde bulunacak mısınız?

5-Öğretim üyelerini, hekimleri çalışamaz, hasta tedavi edemez duruma düşüren mevzuat değişikliklerine bir son verecek misiniz? Hekimlerin çalışma sistemi ile ilgili hekimlerin görüşlerini alacak mısınız?"

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.