logo yeni

ORMAN MUHAFA MEMURLARININ SORUNLARI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

orman-muhafaza-memuru2Orman Muhafaza Memurlarının; mesleki eğitimleri, iş güvenlikleri, fazla mesai ücretleri, hak ediş ve alacakları ile görevleri sırasında şehit olmalarına ve malullüklerine ilişkin bazı hususlar soru önergesine konu edildi.

Mahmut TANAL tarafından verilen soru önergesinde, Orman Muhafaza Memurlarının sorunları ile çözümüne ilişkin olarak Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU tarafından cevaplandırılmak üzere şu sorulara yer verildi:

1. Orman muhafaza memurlarının, görevlerine başladıklarında mesleki faaliyetlerine yönelik olarak yangın söndürme eğitimi almaları hususunda verilen eğitimler nelerdir?

2. Yangın söndürme faaliyetlerinde yaşamını yitiren kamu personellerinin sayısı nedir? Yangın söndürme çalışmaları esnasında yaşamını yitiren personelin şehit sayılması nedeniyle yakınlarına tazminat ödenmekte midir? Ödeniyorsa tazminat miktarı ne kadardır? Kaç şehit yakınına ödeme yapılmaktadır? Ödenmiyorsa tazminat ödenmesi için açılan dava var mıdır? İkame edilmiş ve hükme bağlanmış mahkeme kararlarına Anayasa 138. amir hükmüne göre, Bakanlığınız tarafından uyulmakta mıdır? Yoksa ilgili mahkeme kararları Bakanlığınız için bağlayıcı değil midir? Mahkeme kararlarını Bakanlık uygulamıyorsa vatandaş hakkının yerine getirilmesi için ne yapmalıdır? Ayrıca şehit düşen personel yakınlarının istihdam edilmesine ilişkin çalışmalar nelerdir? Kaç şehit yakını kamuda istihdam edilmiştir?

3. Şehit olan personel için şehadetname gönderilmekte midir? Kaç şehit ailesine şehadetname gönderilmiştir?

4. Görevi ifa nedeniyle maruz kaldığı yaralanma, sakat kalma halleri sebebiyle maluliyetlerine karar verilen personelin hak ediş miktarları ne kadardır? Kaç personel vazife maluliyeti aylığı almaktadır? Ödenen aylıklar ile ilgili iyileştirme yönünde çalışmalarınız var mıdır? Varsa nelerdir?

5. Orman muhafaza memurlarının yangın söndürme faaliyetlerinde iş güvenliğini sağlayan teçhizat ve kıyafetleri görevli personel sayısına yeterli midir? Kaç personel sözü geçen kıyafet ve teçhizatlardan faydalanmaktadır? Kullanılan teçhizatın bakımı ve onarımı yapılmakta mıdır? Özellikle yangına havadan müdahale edilmesi için kullanılan helikopter ve uçak gibi gereçlerin sayısı ne kadardır? Düzenli bakımının yapıldığı ve uçuş için gerekli tedbirlerinin alındığına ilişkin belgeler tertipli halde kayıt altına alınmış mıdır? Yoksa idarenin kusursuz sorumluluğu ilkesi Bakanlığınız tarafından dikkate alınmamakta mıdır?

6. Bakanlık bünyesinde görev yapan kamu personelini aleyhinde olarak 666 Sayılı KHK ile kaldırılmış olan fazla çalışma ücreti ve yangın tazminatı hakkında, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal kararı verilmiş olmasına rağmen Bakanlığınızca bu iptal kararının gereği yerine getirilmekte midir? Getirilmiyorsa Bakanlığınız için farklı bir Anayasa mı mevcuttur?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.