logo yeni

SORUŞTURMA SEBEBİYLE YAPILAN GEÇİCİ GÖREVLENDİRMEYE MAHKEME ENGELİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

adalet8Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanlığı emrinde Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni olarak görev yapan personelin, hakkında yapılan soruşturmanın sağlıklı bir biçimde yürütülebilmesi için 2547 sayılı yasanın 13/b-4 maddesi uyarınca Ulaştırma Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü emrinde görevlendirilmesine ilişkin işlemin, Eskişehir 1. İdare Mahkemesi tarafından yürütmesi durduruldu.

Mahkeme kararında, davacı hakkında geçici görevlendirme işleminin bir hizmet veya ihtiyacın görülmesi amacına yönelik olarak değil, davacıyla ilgili yürütülen soruşturma sırasında getirilen teklif üzerine tesis edildiğini vurguladı.

Ayrıca kararda, "geçici görevlendirme için gerekli koşullar oluşmadan ve herhangi bir süre öngörülmeksizin, ‘geçici görevlendirme’ müessesesinin amacına ters düşecek şekilde davacı hakkında açılan soruşturmanın gerekçe gösterilerek ilgilinin bulunduğu görevden uzaklaştırılması amacıyla tesis edildiği sonucuna ulaşılan dava konusu işlemde, sebep ve maksat yönlerinden hukuka uyarlık bulunmamaktadır” denildi.

İlgili Karar: 

sorusturma-gecici-gorevlendirme1sorusturma-gecici-gorevlendirme2

 

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.