logo yeni

MEMUR OLARAK ÇALIŞANLAR AVUKATLIK STAJI YAPABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

avukatDevlet memuriyetine girmeden önce ya da memuriyet sırasında Hukuk Fakültesini bitiren ve avukatlık stajını memuriyeti devam ederken yapmak isteyen memurlar, Devlet Memurları Kanunu ile Avukatlık Kanununda yer alan hükümlerin birbiriyle çelişmesi nedeniyle, tereddüt yaşayabilmektedirler.  

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin (A) Ortak Hükümler bölümünün (1) numaralı bendinde “Avukatlık stajını açıkta iken yapanlara iki, memuriyette iken yapanlara bir kademe ilerlemesi uygulanır.” denilmiştir.

Öte yandan, 1136 sayılı Avukatlık Kanununun "Avukatlığa Kabulde Engeller" başlıklı 5 inci maddesinin (d) bendinde, avukatlık mesleği ile birleşemeyen bir işle uğraşmanın avukatlığa kabulde engel teşkil edeceği belirtilirken, "Avukatlıkla Birleşemeyen İşler" başlıklı 11 inci maddesinde ise; aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görevin avukatlıkla birleşemeyeceği hükme bağlanmıştır.

1136 sayılı Avukatlık Kanununun 657 sayılı Kanundan sonra yürürlüğe giren özel nitelikte bir Kanun olması nedeniyle, avukatlığa ilişkin konularda öncelikle bu Kanun hükümlerine göre hareket edilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

Bu çerçevede, memurunyeri.com olarak yukarıda belirtilen hususları birlikte değerlendirdiğimizde, aylık ücret karşılığı görev yapan memurların,  memuriyetleri devam ederken avukatlık stajı yapamayacakları sonucuna ulaşmaktayız.

Avukat stajı için yaptığı başvuruları, memur olarak görev yapmakta olmaları nedeniyle reddedilen memurlar tarafından açılan davalarda, idari yargı yerleri tarafından verilen kararlarda da, memur ilen avukatlık stajı yapılamayacağı yönünde kararlar verilmekte olduğu görülmektedir.

Örnek Karar için tıklayınız…

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.