logo yeni

ÇÖZÜMLEYİCİ VE PROGRAMCILARIN MAAŞLARI ARTTI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

cozumleyiciGenel İdare Hizmetleri Sınıfında yer almaktan şikâyetçi olan çözümleyici ve programcılar, Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamına alındı. Bu değişiklik, söz konusu personelin maaşlarında artışa da sebep oldu. Ancak bu artış maaşlara hemen yansımayacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre, programcı ve çözümleyici unvanları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin birinci fıkrasının Teknik Hizmetler Sınıfı başlıklı II numaralı bendi kapsamına alındı.

Özlük haklarında neler değişecek?

-Ek göstergeleri 

Bakanlar Kurulu Kararı ile TH Sınıfına alınan Programcı ve Çözümleyiciler hakkında TH Sınıfına dahil kadrolar için belirlenen ek gösterge rakamları uygulanacak olmakla birlikte, halen yararlanmakta oldukları ek gösterge rakamlarında herhangi bir değişiklik olmayacak. 1. Derece kadroda 2200 ek göstergeden yararlanmaya devam edecekler.

-Zam ve Tazminatları

Çözümleyici ve Programcı unvanlı personel hakkında, Özel Hizmet Tazminatı oranı yüzde “68” olarak uygulanırken, kurumların bilgi işlem birimlerinde çalışmaları şartıyla da “3000”e kadar Yan Ödeme puanı üzerinden ödeme yapılmaktaydı.

TH Sınıfı kapsamına alınmayla birlikte, mesleki ve teknik yüksek öğrenim görmüş olmaları nedeniyle özel hizmet tazminatı oranları ilk 4 derece için “100” olarak uygulanacak. Yan Ödeme puanlarını ise, unvanlarının sayıldığı bölümden almaya (bu bölümde daha yüksek belirlenmiştir) devam edecekler.  

-Dereceleri

Programcı ve çözümleyicilerin mesleki ve teknik öğrenim görmüş olmaları nedeniyle, TH Sınıfına alınmalarıyla birlikte haklarında 1 derece yükselmesi de uygulanacak. (Teknik bilimler lisansiyeri olanlar için)

-Ek ödemeleri

Haklarında uygulanan ek ödeme oranlarının değişmeyecek. 

Aylık ücretleri ne kadar değişecek?

Çözümleyici ve Programcı unvanlı personelin, Genel İdare Hizmetleri Sınıfında halen almakta oldukları aylık ücret ile Teknik Hizmetler Sınıfında ve kadroları TH olunca alacakları aylık ücretler, memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamaya göre 1 Temmuz 2013 tarihinden geçerli katsayılara göre  şu şekilde olacak.

HİZMET SINIFI

HİZMET YILI

DERECE / KADEME

AYLIK ÜCRET (TL)

GENEL İDARE HİZMETLERİ SINIFINDA

25

1/4

2.344,05

TEKNİK HİZMETLER SINIFINDA

25

1/4

2.575,72

Not: Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından bekar ve çocuksuz personel esas alınmış; çalışılan kurum ve bölgeden kaynaklı farklı ödemeler dikkate alınmamıştır.

 

Bugün yürürlüğe giren Karar

BAKANLAR KURULU KARARI

Karar Sayısı : 2013/5002

Programcı ve çözümleyici unvanlarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin birinci fıkrasının Teknik Hizmetler Sınıfı başlıklı II numaralı bendi kapsamına alınması; Maliye ve Milli Eğitim Bakanlıkları ile Devlet Personel Başkanlığının görüşlerine dayanan Başbakan Yardımcılığının 12/6/2013 tarihli ve 1974 sayılı teklifi üzerine, adı geçen Kanunun 36 ncı maddesinin Ortak Hükümler bölümünün (G) bendine göre, Bakanlar Kurulu’nca 24/6/2013 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.