logo yeni

DOĞUM YAPAN MEMURUN ÇALIŞMA KOŞULLARI DEĞİŞİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

dogum izniGünün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan kadın memurların çalışma saat ve usullerinde değişikliğe gidilerek, doğum yapan memura 3 yıl süre ile gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmemesi yönünde düzenleme yapıldı. 

Meclis Genel Kurulunda görüşülmekte olan “Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nde, kadın memura doğumdan sonra gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmemesine ilişkin sürenin uzatılması yönünde düzenleme de yer alıyor.

Meclis Genel Kuruluna gelen haliyle Teklif, kadın memura doğumdan sonra gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmemesine ilişkin sürenin 1 yıldan 2 yıla çıkarılması yönündeydi. Dün gece maddenin görüşülmesi sırasında MHP Milletvekilleri tarafından verilen önerge kabul edildi ve bu süre 3 yıla çıkarıldı. Madde üzerindeki oylama bugün yapılacak. (Not: Oylama sonucunda MHP önergesi reddedildi ve doğum yapan memura 2 yıl süre ile gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyecek) 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 101 inci maddesinin ikinci fıkrasında değişiklik yapan Kanunun yürürlüğe gireceği tarihten önce doğum yapmış olan ve doğumdan itibaren 3 yıl geçmemiş olan memurlara da, 3 yıl bitinceye kadar gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyecek.

Meclis Genel Kurulunda kabul edilen önerge 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 101 inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "doğumdan sonraki bir yıl süreyle" ibaresi "doğumdan sonraki üç yıl süreyle" şeklinde değiştirilmiştir.

Düzenlemenin mevcut hali

Günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışma saat ve usulünün tesbiti

Madde 101 -

(2) “Ancak, kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi hâlinde hamileliğin yirmidördüncü haftasından önce ve her hâlde hamileliğin yirmidördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki bir yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez. Özürlü memurlara da isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.”  

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.© 

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.