logo yeni

YENİ BİR KADROYLA TANIŞIYORUZ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

imam3Diyanet İşleri Başkanlığının geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru ile Türkiye yeni bir memur kadrosu ile de tanışmış oldu. Başkanlığın yurtdışında bazı İslam ülkelerinde de uygulanan sistemi ülkemizde de uygulama çalışmaları son aşamaya geldi.

Başkanlık, “cami rehberi” unvanlı kadro için yakın bir zamanda naklen atama duyurusuna çıkmıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığının merkez ve taşra teşkilatında istihdam edilmesi beklenen cami rehberleri, imam ve müezzinlerin yaptıkları işleri yapmayacak

Bu anlamda, cami rehberi kadrosunda çalışacak görevlilerin, özellikle tarihi ve turistik yapısıyla ön plana çıkan camilerde, yerli ve yabancı turistlere rehberlik etmesi, hem cami içi davranışlar konusunda, hem de caminin tarihi, mimari yapısı konusunda bilgiler vermesi amaçlanıyor..

Diyanet işleri Başkanlığının geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruda da yer verildiği üzere, cami rehberi olmak için; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak, en az imam-hatip lisesi düzeyinde dini öğrenim görmüş olmak, başkanlık teşkilatında veya herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda halen 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A Maddesine göre kadrolu devlet memuru olarak çalışıyor olmak, sınav müracaat bitiş tarihi itibariyle memuriyette adaylığı kalkmış olmak ve sınava müracaat bitiş tarihi itibari ile son 5 (beş) yıl içerisinde, KPDS/YDS sınavında Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinin herhangi birinden en az 70 puan almış olmak veya en az bu puana denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak şartları aranıyor.

Turistlerden gelen ilginç sorulatrı yanıtlayacak olan cami görevlilerinin, hem dini bilgiler bakımından yeterli olması hem de yabancı dil düzeyi bakımından yabancı turistlerle yeterli iletişimi kurabilecek düzeyde olması gerekiyor. Şu aşamada cami rehberi kadrosuna naklen atama yoluyla personel temin eden Başkanlığın ilerde ilk defa atama yoluna da başvurabileceği belirtiliyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.