logo yeni

10 HİZMET YILI OLANLAR EMEKLİ AYLIĞI ALABİLECEK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekli1Anayasa Mahkemesi, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun geçici 206 ncı maddesinde yer alan bir ibareyi iptal etti ve yaş haddi nedeniyle istekleri üzerine veya re'sen emeklilik halinde emekli aylığı bağlanabilmesi için 10 yıl fiili hizmet yeterli hale geldi.

Dün yapılan toplantıda, Anayasa Mahkemesi bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerin kısmen iptaline karar verdi. İptal edilen düzenlemeler arasında, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’nun geçici 206 ncı maddesinde yer alan “8.9.1999 tarihinde Sandık iştirakçisi olanlardan…” ibaresi de yer alıyor.

Emekli Sandığı Kanununun iptal edilen hükmü ve anlamı

5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’nun geçici 206 ncı maddesi şu şekildeydi: “8.9.1999 tarihinde Sandık iştirakçisi olanlardan 50 ve daha yukarı yaşlarda bulunanlar, yaş haddi nedeniyle istekleri üzerine veya re'sen emekliye ayrıldıklarında fiilî hizmet sürelerinin 10 yılını doldurmuş olmak şartıyla emekli aylığına hak kazanırlar.”

Bu düzenlemeye göre; 8.9.1999 tarihi itibariyle Emekli Sandığı iştirakçisi olanlardan 50 ve daha yukarı yaşlarda bulunanlar, yaş haddi nedeniyle istekleri üzerine veya re'sen emekliye ayrıldıklarında fiilî hizmet sürelerinin 10 yıl ve daha fazla olması halinde emekli aylığı almaya hak kazanmaktaydılar. O tarihten sonra işe giren ve aynı durumda olanların emekli aylığına hak kazanabilmeleri için ise 15 fiili hizmet yıllarının bulunması gerekiyordu.

Maddedeki “8.9.1999 tarihinde Sandık iştirakçisi olanlardan” ibaresinin iptal edilmesinden sonra, artık tarih şartına bağlı kalınmaksızın, yaş haddi nedeniyle istekleri üzerine veya re'sen emekliye ayrılacak olanlara, fiilî hizmet sürelerinin 10 yıl ve daha fazla olması halinde emekli aylığı bağlanabilecek.

Maddenin yeni hali, iptal kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasından başlayarak 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.

İptal edilen diğer düzenlemeler

Anayasa Mahkemesi ayrıca;

-6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 13. maddesinin (1) numaralı fıkrasında yer alan“…bu  Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar tahakkuk ettiği halde…” ibaresinin,

-2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 32. maddesinin birinci fıkrasının “Mektubun postaya verilmesini takip eden yedinci gün, kararın istekliye tebliğ tarihi sayılır.” biçimindeki ikinci cümlesinin

iptallerine Karar verdi.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.