logo yeni

TORBALAR ÇORBA OLDU

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel12Bugünlerde arka arkaya Meclis’e sevk edilen Torba Kanun Tasarısı ve Tekliflerinde, kamu personeli ile ilgili olarak çoğunlukla aynı hükümler yer almasına rağmen, diğer hükümlerde sürekli ekleme ve çıkarmalar yapılması, “torbalar çorba oldu” yorumları yapılmasına sebep oldu.

Neler olmuştu?

15 Mayıs tarihli Torba Kanun Tasarısı, kamu personeline ilişkin çok tepki çeken düzenlemeler içermesi ile gündeme gelmişti. 14 Haziran tarihinde AKP milletvekillerinin verdiği yeni torba Kanun Teklifinde ise,  önceki tasarıda yer alan hususlar yenilenerek bazı ek düzenlemeler getirilmiş, ancak ilginç bir şekilde yönetici atamalarına ilişkin düzenleme unutulmuştu.

Bugün yine bir grup AKP Milletvekili tarafından Meclise yeni bir torba kanun teklifi sunuldu.

Yeni Teklifte neler var?

***Yeni teklif birinci tasarıdaki tüm hükümleri içerirken, kamu personeliyle ilgili olmayan başka düzenlemeler de içeriyor.

***İkinci teklifte unutulan “torpilli yönetici atamaları” na ilişkin maddeyi bizde burada haber yaparak sizlere duyurmuştuk. Son verilen teklifte unutulan bu maddeye yeniden yer verilmesi, iktidarın “kamu ceo“ ları fikrinden vazgeçmediğini bir kez daha gösterdi.

***Diyanet İşleri Başkanlığında, vekil olarak görev yapan personele kadro verilmesine ilişkin düzenlemeye son teklifte yer verilmedi.

***SHÇEK’ ten atılan personelin memurluğa yeniden atanmasına ilişkin düzenleme ile iptal edilen Avrupa Birliği İşleri Uzmanlığı sınavıyla atananları görevde tutmak için yapılan düzenlemeye de son teklifte yer verilmedi.

Vekil imam, vekil müezzin kayyım ve vekil öğreticilere kadro ne oldu?

İlk Torba Kanun tasarısında olmayan, ancak ikinci Torba Kanun teklifinde yer verilen, Diyanet İşleri Başkanlığında vekil olarak çalışan görevlilere kadro verilmesi hakkındaki düzenlemeyi memurunyeri.com olarak burada haber yapmıştık.

Ancak bugün itibariyle Meclis’e sevk edilen son Torba Kanun Teklifinde bu hususa yer verilmemesi yine kafaları karıştırdı. Hükümetin, kadro bekleyen diğer sözleşmeliler ve geçici işçilerden gelebilecek tepkiler dolayısıyla vekil din görevlilerine kadrodan vazgeçmiş olması ihtimali olduğu gibi, Komisyon görüşmelerinde aynı düzenlemenin yeniden Torba Kanun Teklifine eklenmesi de mümkün olabilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.