logo yeni

SİVİL MEMURLARIN DİĞER MEMURLARDAN FARKI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

sivil memurKamu çalışanları arasında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memurların yanı sıra, mali ve sosyal haklardan yararlanırken sivil; çalışma koşulları, yasakları, disiplin ve cezalandırılmaları bakımından ise asker muamelesi gören sivil memurlar da var.

Sivil memurlar, Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dahil) 657 sayılı Kanuna göre istihdam edilmelerine rağmen, haklarında bu Kanunun tüm hükümleri uygulanmamaktadır.

657 sayılı Kanunun sivil memurlar hakkında uygulanmayan düzenlemeleri

*Haftalık çalışma süresinin 40 saat olacağı,

*Cumartesi ve Pazar günlerinin tatil olmak üzere düzenleneceği,

*Günlük çalışmanın başlama ve bitme saatleri ile öğle dinlenme süresi,

*Günün yirmi dört saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışanların çalışma saat ve şekilleri,

*Kadın memurlara; tabip raporunda belirtilmesi hâlinde hamileliğin yirmi dördüncü haftasından önce ve her hâlde hamileliğin yirmi dördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki bir yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyeceği,

*Özürlü memurlara isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyeceği,

hükümleri uygulanmamaktadır.

Memurlara göre farklı uygulamalara tabi oldukları başka hususlar

*Sivil memurları görevden uzaklaştırmaya yetkili memurlar 657 sayılı Kanunda belirlenen amirler değildir.

*Fazla çalışma uygulamaları bakımından haklarında 657 sayılı Kanun hükümlerine göre işlem yapılmamaktadır.

*Görevde yükselmeleri, alt kadrolarla sınırlı kalmaktadır. Çünkü, görev yaptıkları kurumlarda şube müdürlüğü (az sayıda idari şube müdürlüğü hariç) ve üstü kadroların tamamına muvazzaf askeri personel atanmaktadır.

*Disiplin uygulamaları bakımından haklarında 657 sayılı Kanun hükümleri uygulanmakla birlikte, Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanun ve Yönetmeliği, Askeri Mahkemeler Kuruluş ve Yargılama Usulü Kanunu ve konu ile ilgili diğer hükümler saklı tutulmuştur.

657 sayılı Kanuna tabi olmalarına rağmen, bu kanunun temel bazı hükümlerinden istisna tutulmaları, sivil memurların çalışma koşullarını güçleştirdiğinden, her açıdan 657 sayılı Kanun kapsamına alınmalarının sağlanmasının zorunluluk olduğu düşünülmektedir. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

memurunyeri 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.