logo yeni

MEMUR AMİRİ İLE KAVGA EDERSE NE OLUR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

kavgaÇalışma hayatında rastlanması pek istenmese de, memurun amirine karşı; saygısızlık ettiği, küçük düşürücü hareketler yaptığı, hakaret ettiği, fiili tecavüzde bulunduğu durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Memurun amirine karşı söz ya da davranışları ile yapacağı disiplin hükümlerine aykırılık teşkil eden hareketlerinin adli yargıya taşınması da mümkün olmakla birlikte, amirine karşı işlediği ileri sürülecek fiil ve hallerle ilgili olarak hakkında 657 sayılı Kanun çerçevesinde disiplin soruşturması başlatılması halinde, duruma göre memur farklı disiplin cezalarıyla karşılaşabilecektir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun disiplin hükümlerine göre, memur;

-Görev sırasında amirine hal ve hareketi ile saygısız davranması halinde, kınama cezası, 

-Görev sırasında amirine sözle saygısızlık etmesi halinde, aylıktan kesme cezası,

-Amirine karşı küçük düşürücü veya aşağılayıcı fiil ve hareketler yapması halinde, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası,

-Amirine hakarette bulunması veya tehdit etmesi halinde, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası,

-Amirlerine fiili tecavüzde bulunması halinde, Devlet memurluğundan çıkarma cezası

ile cezalandırılabilir. 

Amirine karşı yaptığı hareketlerden dolayı disiplin cezası verilecek memur hakkında, 657 sayılı Kanunun “Geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmaları olumlu olan ve ödül veya başarı belgesi alan memurlar için verilecek cezalarda bir derece hafif olanı uygulanabilir.” şeklindeki hükmünün de değerlendirilmesi gerektiği gibi, konunun adli yargıya taşınması halinde, disiplin dışında adli cezalar alınması da gündeme gelebilecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.