logo yeni

RAPOR KULLANAN DOKTORUN BAŞINA NE GELİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

doktor3Rapor alarak hastalık izni kullandığı gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan ve kınama cezası verile göreve yeni başlamış doktorun, verilen cezayı ilgili disiplin kurulunun uygun görmemesine rağmen, Devlet memurluğuna son verildiği iddiası Meclis gündemine taşındı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun 21 Mayıs 2013 Salı günü yapılan oturumunda gündem ışı söz alan konuya ilişkin açıklamada bulunan Milletvekili Aytuğ ATICI şöyle konuştu: “AKP'nin nasıl bir korku imparatorluğu ve dikta rejimi yarattığını bir örnekle anlatmak istiyorum: Yer Giresun, yeni mezun bir doktor hasta olup bir hafta rapor aldı diye memuriyetine son veriliyor. Diyeceksiniz ki ‘Olur mu böyle bir şey?’ Evet, olur. Şöyle oluyor: Yeni mezun, aday memur olan genç doktor aşırı yoğun çalıştırıldığı için hasta olup rapor alıyor ve hemen hakkında soruşturma açılıp kınama cezası veriliyor. İl Disiplin Kurulu kınama cezasını uygun bulmadığı hâlde aday memurun işine son veriliyor. Her türlü belgeyi isteyen milletvekillerine, özellikle Giresun milletvekillerine sunabilirim. Bu konunun derhâl araştırılması ve çözüme kavuşturulması lazım. AKP'nin de nasıl bir korku imparatorluğu yarattığını bu şekilde anlamış bulunuyoruz.” 

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 57 nci maddesinde “Adaylık süresi içinde disiplin cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir.” denilmiştir. Öte yandan, usulüne göre hastalık izni kullanmak aday ve asil memura tanınmış bir hak olup, bu hakkın kullanılmasından dolayı memur hakkında disiplin cezası uygulanması mümkün bulunmamaktadır. 

Bu nedenle, söz konusu iddiaların, olaya konu doktorun hangi fiil veya haline istinaden kınama cezasının verildiği hususuna göre değerlendirilmesi gerekecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.