logo yeni

ARADA KALMIŞ BİR UNVAN: BAŞPOLİS

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

polis5Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan başpolis unvanı, kurum içinde yerini bulamamış, boşlukta kalmış bir unvan haline dönüşmüş, dolayısıyla bu unvanda istihdam edilen polis memurları da sıkıntılar yaşamaya başlamışlardı. Bu sıkıntıları Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısında seslendiren Adana milletvekili Osman Faruk LOĞOĞLU, İçişleri Bakanı Muammer GÜLER’in yanıtlaması istemiyle aşağıdaki önergeyi hazırladı.

Başpolis olmak isteyen zorlu aşamalardan geçiyor

“Başpolis”, Emniyet Teşkilatı’nın ilk kademe amir ihtiyacının karşılanması ve polis memurlarına kariyer imkanı sağlanması için 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve 16.06.2010 tarihinde 5997 sayılı kanun ile oluşturulan Emniyet Hizmetleri sınıfı personelidir. Başpolis Memuru rütbesi Emniyet Teşkilatı Kanunu 13. Maddesine göre II. meslek derecesindedir ve Polis Memuru rütbesinin üstündedir. Başpolis ve Kıdemli Başpolis Memuru rütbesine terfi etmek isteyen Emniyet mensupları sınav dahil zorlu aşamalardan geçmektedirler. Başpolis olmak için gereken koşullar 9. meslek derecesinde olan Komiser Yardımcılığı’na terfi etmek için gerekli koşulların da üstündedir.

Halen 9200 başpolis var

Başpolis Memuru rütbesinin kanunlaşması ve adayların tespiti sürecinde Hükümetin yetkili makamları rütbenin oluşturulmasının gereği ve amacını net bir biçimde ifade etmişler, Emniyet Genel Müdürlüğü de teşkilat içi yazışmalarında bu amaçları belirtmiştir. Başpolis rütbesi için yapılan sınavda başarılı olanlar Yönetici Eğitimi’ni de tamamlayarak 14-22 Nisan 2011 tarihlerinde atanmışlardır. Emniyet TeŞkilatı’nda halen 9200 Başpolis görev yapmaktadır.

Başpolislerin acil sorunları var

Fakat, Başpolis rütbesi konusundaki uygulama, Hükümet’in vaatlerinin bir hayli dışında ve gerisinde kalmıştır. Bu nedenle, Emniyet Teşkilatı içinde bir takım sıkıntılar baş göstermiştir. Başpolislerin atanma, görev tanımı ve hitap şekli konuları başta olmak üzere acil çözüm bekleyen sorunları vardır. Bu sorunlar çözülmediği takdirde, polislerimizin motivasyon ve aile yaşamları olduğu kadar Emniyet Teşkilatı’nın disiplin ve verimliliği de doğrudan ve olumsuz olarak etkilenecektir.

Bu durumda yanıtlanması istenen sorular şunlardır:

1) Başpolis rütbesi, ilk kademe amir ihtiyacının karşılanması, polis memurlarına kariyer imkanı sağlanması ve liyakat sahibi polis memurlarının yönetim kademesine kazandırılması amacıyla ihdas edilmesine rağmen Başpolislerin amirleri tarafından Polis Memuruna eşdeğer görülmesinin sebebi nedir?

2) Başpolisierin amirleri tarafından, boşluk doldurmak amacıyla, görev unvanı tanımlarında yer almayan polis memuru, nokta memuru, karakol memuru gibi görevlerde kullanılmalarını engellemek için yaptığınız çalışmalar nelerdir?

3) Başpolislerin Polis Memuruna eşdeğer rütbede kabul görmelerinin Emniyet Teşkilatı’nın alt kademelerindeki hiyerarşik yapı üzerindeki etkisi konusunda ne düşünüyorsunuz?

4) Başpolislere “hey, hop, joker polis, hacı, onbaşı, çavuş, birader..” gibi sıfatlarla hitap edildiğine yönelik şikayetler vardır. Bu konuda yapmış olduğunuz işlemler var mıdır?

5) Sıkıntılarını amirlerine anlatan Başpolis Memurları yer değişikliği ve mobbing uygulamalarına maruz kalmaktadır. Bunun önüne geçmek için yapmayı düşündüğünüz bir çalışma var mıdır?,

6) Başpolis rütbesi görev tanımında, amir tanımları dışında yer alan “büro memuru, ekip memuru” ifadelerini kaldırmaya yönelik bir çalışmanız var mı?

7) Başpolis rütbesi ile ilgili mevcut uygulamanın Emniyet Teşkilatı içindeki gruplaşmaları artırabileceğini ve bunun sonucunda hak kayıpları ve ülkemizi etkileyebilecek güvenlik zafiyetleri ortaya çıkabileceğini düşünüyor musunuz?

8) Emniyet Teşkilatı’nın iç yazışmalarının bir bölümünde Başpolis memurları için alt kademe amir denirken kimi yazışmalarda orta kademe veya üst kademe amir dendiği doğru mudur? Bu konuda yerleşik bir sıfat olmamasının nedeni nedir?

9) Merkezi sistemle yapılan başpolis sınavı sonrasında yerleştirme işlemi “genel” yerine yerel kontenjan ölçütüyle yapılınca, sınava giren kişi sayısının çok olduğu birimlerde başpolis olmak için gerekli puan yükselmiş, sınava az kişinin girdiği birimlerde ise bu puan düşük kalmıştır. Göreli olarak düşük puanla başpolis olan bir kişi başka bir yere atandığında sınavda kendisinden çok daha yüksek puan alan fakat kontenjan nedeniyle başpolis olmayan bir polisin amiri olabilmektedir. Bu durumu nasıl karşılıyorsunuz? 

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.