logo yeni

KADEME İLERLEMESİ VE DERECE YÜKSELMESİNİN AYLIĞA ETKİSİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

kademe dereceDevlet memurlarını kademelerinin ilerlemesi veya derecelerinin yükselmesi hallerinde, aylıklarında da değişme meydana gelir. Ancak, yeni kademe ve dereceye ilişkin aylığa hak kazanma tarihleri farklı olabilmektedir.

Kademe ilerlemesinde

Kademe ilerlemesi; derece içinde, görevin önemi veya sorumluluğu artmadan, memurun aylığındaki ilerlemedir.

Kademe ilerlemesi yapan memur, kademe ilerlemesi yapılan tarihi takip eden aybaşından itibaren aynı derecenin bir ileri kademesine ait aylığa hak kazanır. Memurun aylığının hesaplanmasında, yeni kademesi için belirlenmiş gösterge rakamı esas alınır. (Yeni Gösterge Aylığı= Yeni Kademe Göstergesi X Aylık Katsayısı) 

Derece yükselmesinde

Derece yükselmesi; bazen görevin önem veya sorumluluğunda artışa da sebep olacak şekilde, üst dereceye yükselen memurun aylığındaki yükselmedir.

Yürütülmekte olan görevin niteliğinde bir değişime sebep olmayan derece yükselmesinde, derece yükselmesine ilişkin onayın geçerlilik tarihini takip eden aybaşından itibaren, memur yükseldiği derecenin ilk kademesi için belirlenmiş gösterge rakamına göre aylığını alır. Yeni derecenin ilk kademe göstergesinin daha önce hak kazanmış olduğu göstergeden düşük olması halinde ise, onayın geçerlilik tarihini takip eden aybaşından itibaren, hak kazanmış olduğu göstergeye eşit olan kademenin göstergesine göre aylığını alır.

Derece yükselmesinin, yürütülmekte olunan görevin niteliğinde de değişmeye sebep olması halinde ise, derece ilerlemesine ilişkin onay tarihini takip eden aybaşından değil, yeni derecenin görevine başlama tarihini takip eden aybaşından itibaren memur bu derecedeki kademe için belirlenen göstergeye göre aylığını alır.

(Yeni Derece Aylığı= Yeni Derecedeki Kademe Göstergesi X Aylık Katsayısı) 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.