logo yeni

İCAP NÖBETİ DİYE NORMAL NÖBET TUTTURMAK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

hemsireÖzellikle sağlık kurumlarında görev yapan personel, sıklıkla nöbet ve icap nöbeti tutmakta, bu nöbetler karşılığında ise izin kullandırılmakta ya da ücret ödenmektedir. İzin kullandırılmaması halinde ödenen ücret, nöbet ve icap nöbetleri için farklı belirlenmiştir.

Nöbet ve icap nöbeti nedir?

İcap nöbeti; personelin icap etmesi halinde nöbete çağrılmak üzere, kurumu dışında göreve gelmeye hazır beklemesidir. İcap nöbeti tutanların, çağrılmaları halinde göreve gitmeleri zorunludur.

Nöbet ; normal mesai saatleri haricinde belirlenmiş saatlerde personelin  fiilen görevinin başında olması halidir.

Bu iki tür görev karşılığında verilen ücret de farklıdır. Hemşireler hakkında, 2013 yılı ilk altı için belirlenen nöbet saat ücretleri şu şekildedir.

UNVAN

İCAP NÖBETİ SAAT ÜCRETİ (NET-TL)

NÖBET  SAAT ÜCRETİ (NET-TL)

Hemşire –Mesleki yüksek öğrenim görmüş

1,76

4,40

Hemşire – Lise dengi mesleki öğrenim görmüş

1,47

3,66

İcap nöbeti normal nöbet şeklinde tutulur mu?

Bu nöbetlerin birbirinden çok farklı olmasına rağmen, bazı kurumlarda personelin icap nöbetini normal nöbet gibi tutması da istenebilmektedir. Örneğin, Sinop Durağan Devlet Hastanesinin, icap nöbeti tutacak hemşirelerin görevleri konusunda duyurduğu bir yazıda; hemşirelerin icap nöbeti sırasında acil serviste beklemeleri, ambulanslarla hasta nakline gitmeleri, nakil olmadığı süre içerisinde acilde aktif olarak çalışmaları, 112 vakalarına yardımcı olmaları, pansuman ve enjeksiyon yapmaları, damar yolu açılmasına ve tedavilerin yapılmasına yardımcı olmaları istendi.

İcap nöbeti tutuyor görünen personele normal nöbet tutturulmasının hukuka uygun olmayacağını ve bu tür uygulamaların çalışanların iş verimini ve moralini olumsuz etkileyeceğini düşünmekteyiz.

icap

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.