logo yeni

İFTİRAYA UĞRAYAN MEMUR İDAREDEN TAZMİNAT ALABİLİR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

para1Haksız isnat ve iftiraya uğrayan memurların korunması amacıyla ilgili idare tarafından gerekli işlem ve eylemlerin yapılmaması halinde, memur tarafından idare aleyhine tazminat talebiyle dava açılabilir. Bu davanın açılması için, gerekli işlemlerin yapılması konusunda idareye önceden bir başvurunun yapılması da şart değildir.

Memurun isnat ve iftiraya karşı korunması konusunda; Anayasada (Md:39), 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda (Md:25), 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunda (Md:15) ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda (Md:127) çeşitli hükümler yer almış olup, bu düzenlemelerde haksız isnat ve iftiraya uğrayan memurun korunması konusunda idareye görev verilmiştir. Bu görevleri yerine getirmeyen idareye, hizmet kusuru işlediği gerekçesiyle ceza verilmesi hukuken mümkün hale gelebilmektedir.

Konuya ilişkin açılan bazı davalara ilişkin mahkeme kararlarında, isnat ve iftiraya karşı memurun korunması gerektiğine dikkat çekilmiş ve koruma konusunda harekete geçmeyen idare hakkında tazminat cezalarına da hükmedilmiştir.

Benzer bir olayda, İstanbul 5 inci İdare Mahkemesi, hizmet kusuru işleyen idarenin tazminat ödemesine hükmetmiş ve bu Karar Danıştay tarafından da onaylanmıştır. Memur hakkında asılsız haber yayınlandığı sabit olan olayda, isnat ve iftirada bulunanlar hakkında kamu davası açılması için Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmayan idarenin manevi tazminat ödemesi gerektiğine karar verilmiştir.

Örnek yargı kararı için tıklayınız…

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.