logo yeni

DİSİPLİN AFFI BEKLEYENLER HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mutsuz2Devlet Memurları Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısında, sadece belirli bir dönem içerisinde memuriyetten atılanların dönmesine imkan veren hükümlere yer verildi.

 Tasarının ilgili maddesi ile sadece 28/2/1997 tarihinden sonra verilen disiplin cezaları nedeniyle memuriyetten çıkarılanlardan 4455 sayılı ve 5525 sayılı kanunların hükümlerinden yararlanmış olanların memuriyete geri dönmelerine imkan sağlanmış oldu.

Böylece:

1)28 Şubat 1997 ile 14/2/2005 tarihleri arasında disiplin cezası ile memuriyetten çıkarılanlar bu düzenlemeden yararlanabilecektir.

2)Memuriyete giriş şartlarını kaybetmemiş olmaları, durumlarına uygun boş kadro veya pozisyon bulunması, bu kadro ve pozisyonlara ait nitelikleri taşımaları kaydıyla ilgili kurumun takdirinde göreve yeniden alınabileceklerdir.

3)Bu dönem içerisinde disiplin cezası almak suretiyle memuriyetine son verilenlerin tamamı görevine dönemeyecek, ancak torpil bulup kurumu ikna edenler işe dönebileceklerdir.

4)AKP Hükümeti döneminde 14/2/2005 tarihinden sonra disiplin cezası alma suretiyle memuriyetine son verilenler ise bu haktan yararlanamayacak.

Torba Kanun Tasarısının ilgili maddesi:


 

MADDE 7- 22/6/2006 tarihli ve 5525 sayılı Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanuna aşağıdaki madde eklenmiştir.

“EK MADDE 1- 28/2/1997 tarihinden sonra verilen disiplin cezaları nedeniyle memuriyetten çıkarılanlardan 28/8/1999 tarihli ve 4455 sayılı ve 22/6/2006 tarihli ve 5525 sayılı kanunların hükümlerinden yararlanmış olanların;

a) Memuriyete giriş şartlarını kaybetmemiş olmaları,

b) Durumlarına uygun boş kadro veya pozisyon bulunması,

c) Bu kadro ve pozisyonlara ait nitelikleri taşımaları,

kaydıyla, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca yeniden göreve alınmalarının uygun görülmesi durumunda, yeniden göreve alınmalarında 20/12/2012 tarihli ve 6363 sayılı 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununun eki (I) Cetvelinde yer alan atama sayısı sınırlaması uygulanmaz.” 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.