logo yeni

AKP DÖNEMİNDEKİ ATAMALARIN ARAŞTIRILMASI İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

burokrat2Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetleri döneminin; kamu yöneliminde yandaş kadrolara yer açmak için bakanlıkların birleştirildiği, çıkartılan yasalarla sık sık yeni kadroların ihdas edildiği, hukuk dışı atamaların yoğun olarak yaşandığı bir dönem olduğu iddialarından hareketle,  bu konuda var olan sorunları tespiti ve çözümü amacıyla Meclis Araştırması açılması için önerge verildi.

Milletvekili M.Sezgin TANRIKULU ve Milletvekili arkadaşları tarafından Meclis Başkanlığına sunulan Meclis Araştırması açılmasına ilişkin önergede;

“Ülkemizin önemli sorunlarından biri de, kamu yönetiminde, kamu hizmetlerinin sunumunda, üst düzey bürokrat atamalarında; siyasi iktidarın müdahalesi ve hukuk dışı atamalar nedeniyle ortaya çıkan tablodur.

Kamu hizmetleri yeterli sayıda, eğitim, mesleki yeterlilik, liyakat esaslarına göre belirlenmiş personelle, etkin bir organizasyon yoluyla topluma sunulmalıdır. Türkiye siyasi ve diğer liyakat dışı tercihlerden arınmış, bilimsel yolla tespit edilen yeni bir sistem kurmak zorundadır.

AKP hükümetleri kamu yöneliminde; yandaş kadrolara yer açmak için bakanlıkların birleştirildiği, çıkartılan yasalarla sık sık yeni kadroların ihdas edildiği, hukuk dışı atamaların yoğun olarak yaşandığı bir dönem olmuştur. Bu dönemde mahkeme kararlarıyla görevine iade edilen personelle ilgili mahkeme kararları çoğunlukla uygulanmazken, bakan, milletvekili, parti üst düzey yöneticilerinin yakınlarının sadece bu özellikleri nedeniyle önemli görevlere atanmıştır.” denildi ve AKP hükümetleri döneminin yaşanan kadrolaşmanın ve hukuk dışı atamaların tespiti, eğitim, mesleki deneyim ve liyakate dayalı personel alımı, atamalarda hakkaniyetin sağlanması, personel alımı ve atamalarında var olan kargaşanın giderilmesi ve var olan sorunlarının tespiti ve çözümü amacıyla, Meclis Araştırması açılmasının istendiği belirtildi.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.