logo yeni

YAZ KIYAFETİ UYGULAMASINA GEÇİLİYOR

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur kiyafetKamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 11 inci maddesi çerçevesinde, yaz kıyafeti uygulaması 15 Mayıs Çarşamba günü başlayacak.   

Bu uygulamayla, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelin 16 Eylül Pazartesi günü mesaiye başlayıncaya kadar ceket giyme ve kravat takmak zorunluluğu olmayacak. Resmi elbise (üniforma) giymek zorunda olanlar ise ilgili kurum ve kuruluşların özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tabi olacak. 

Yönetmeliğe göre; “Yaz döneminde personelin kılık, kıyafeti 15 Mayıs -15 Eylül tarihleri arasında uygulanır. Yaz kıyafetleriyle ilgili hususlar bakanlık merkez teşkilâtında ilgili Bakanlarca; illerde, yapılan hizmetin mahiyeti ve çalışılan yerin iklim ve coğrafik özellikleri göz önünde tutularak Valilerce tespit edilir.”

Bu Yönetmelik uyarınca çıkarılan Başbakanlık Genelgeleriyle de uygulama ilişkin açıklamalar yapılmaktadır. (Başka bir düzenleme yapılmadığı takdirde) Halen yürürlükte olan 2007/14 sayılı Başbakanlık Genelgesine göre, yaz kıyafeti uygulaması; 

-Makam odalarına giriş ve çıkışlar dahil olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelin ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunun kaldırılması, 

-Kamu kurum ve kuruluşlarındaki klimaların 22-24 dereceye ayarlanması 

şeklinde olacak.

 

Başbakanlık Genelgesi: 

(26 Mayıs 2007 tarihli ve 26533 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.)

Başbakanlıktan

Konu:Kılık ve Kıyafet.

GENELGE

2007/14

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelin kılık ve kıyafeti ile klimaların ayarlanmasına yönelik hususlar 2006/14 sayılı genelge ile belirlenmişti.

Hava sıcaklıkları ile ilgili tahminler dikkate alınarak; sıcaklıkların bunaltıcı düzeylere yükselmesi nedeniyle çalışma koşullarında oluşabilecek olumsuzlukların giderilmesi, hava şartlarından kaynaklanabilecek verimlilik azalışının önlenmesi ve küresel ısınma etkilerinin azaltılması amacıyla Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte belirtilen hususlar da dikkate alınarak bakanlıklar ve valiliklerce;

1.Bölgelerin iklimi ve çalışma ortamları dikkate alınarak, 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında makam odalarına giriş ve çıkışlar dahil olmak üzere ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunun kaldırılması,

2.Önemli miktarlarda elektrik tüketimine neden olan klimaların 22-24 dereceye ayarlanması,

hususlarında gereken tedbirler alınacaktır.

24 Haziran 2006 tarihli ve 26208 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanmış bulunan 2006/14 sayılı genelge yürürlükten kaldırılmıştır.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.  

Recep Tayyip ERDOĞAN

Başbakan

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.