logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR, AMİRİ İLE YÜKSEK SESLE KONUŞABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

bagirmakGörevi sırasında amiri ile yaptığı konuşmada göreve ilişkin sorunları dile getirirken ses tonu yüksek çıkan memura, amirine hal ve hareketi ile saygısız davrandığı ya da amirlerinin eylem veya işlemlerini eleştirdiği gerekçesiyle disiplin cezası verilebilmektedir.

Ancak, memurun amiri ile olan konuşmasında, saygısızlık ya da hakaret içeren ifadelerin olmaması ve sadece konunun aktarımında ses tonunun yüksek çıkmasından ibaret olması halinde, bu durumun disipline aykırı bir davranış olarak algılanması mümkün değildir. Zira, her kişinin ses tonunun aynı seviyede olması mümkün olamayacağı gibi, tüm memurların aynı ses tonuyla konuşmaları ve aynı şekilde cümle kurmaları da beklenemez.

Amiri ile yüksek ses tonuyla konuşarak, amirlerinin eylem veya işlemlerini eleştirdiği gerekçesiyle hakkında ceza uygulanan memur tarafından açılan bir davaya ilişkin olarak Danıştay tarafından verilen bir kararda,   memurun yapmış olduğu konuşmaların görev sırasındaki sorunların yüksek sesle dile getirilmesine yönelik olduğu, kullanılan sözlerin amir ya da üstlerinin eylem ya da işlemlerini eleştirici söz söylemek şeklinde nitelendirilemeyeceğine hükmedildi.

Söz konusu Karar için tıklayınız…

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.