logo yeni

calisanlar2 copy

ZİRAAT VE VETERİNERLİK FAKÜLTELERİ MEZUNLARININ SORUNLARININ ARAŞTIRILMASI İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

veterinerHer geçen gün istihdam sorunları giderek artan Ziraat Mühendisleri ve Veteriner Hekimlerin yaşadıkları sorunların araştırılarak alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla, hazırlanan Meclis Araştırması açılması açılmasına ilişkin önerge Meclis Başkanlığına sunuldu.

Milletvekili Alim IŞIK ve Milletvekili arkadaşları tarafından verilen önergenin Gerekçesinde, son yıllarda sağlıklı gıda üretimi ve teminine olan talebin giderek yükselmesinin Ziraat Mühendisliği ve Veteriner Hekimliği mesleklerine olan ilgiyi artırmasına rağmen, uygulanan yanlış tarım ve hayvancılık politikalarının, Ziraat ve Veterinerlik Fakülteleri mezunlarının işsiz kalmalarına; yanlış istihdam politikalarının ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde çalışanların çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmalarına yol açtığı belirtilerek, özetle şu hususlara yer verildi:

Ziraat Mühendisi yetiştirmede planlama yapılmıyor

Son yıllarda, Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde gereğinden fazla Ziraat Fakültesi açılması, bu fakültelerde de hemen hemen tüm bölümlerin bulunması, bu bölümlere gelen öğrenci profili, uygulama alanı, laboratuvar, öğretim elemanı ve personel yetersizliği eğitim kalitesini olumsuz etkilemiş ve yeni sorunların yaşanmasına yol açmıştır. Örneğim; 2013 yılı itibariyle Türkiye’de 33 üniversitede, 26 Ziraat, 5 Ziraat ve Doğa Bilimleri, 2 Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi bulunmakla olup, sadece 2012 yılında 6 yeni fakülte açılmıştır.

1980’li yıllara kadar üniversite giriş sınavlarında ilk %1 -10’luk dilimdeki öğrencilerin tercih ettiği Ziraat Fakülteleri son yıllarda çok düşük puanlarla öğrenci kabul etmesine rağmen pek çok fakültede bazı bölümler öğrenci bulmakta zorlanmaktadırlar. Diğer yandan, Ülkemizdeki Ziraat Mühendisi sayısı AB Ülkelerindeki toplam Ziraat Mühendisi sayısını aşmıştır. Bu durum anılan fakültelerimizde doğru bir planlamanın yapılamadığını göstermektedir.

TARGEL kapsamında istihdam edilen personelin sıkıntıları

Her geçen gün istihdam sorunu giderek artan Ziraat Mühendisleri ve Veteriner Hekimlerinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde TARGEL kapsamında sözleşmeli olarak çalışma hakkını elde edebilenleri de çok ciddi sorunlarla karşı karşıyadırlar.

Anılan proje kapsamında sözleşmeli olarak belde ve köylere atanan Veteriner Hekimlerin ve Ziraat Mühendislerinin;

-Atandıkları köy ve beldelerde ikamet zorunluluğunun bulunması,

-İş güvencelerinin bulunmaması,

-Tayin haklarının kısıtlılığı nedeniyle aile bütünlüğünün korunamaması,

-Veteriner hekimlerin gerekli alet ekipman, ilaç bulundurma ve klinik hizmeti verme yetkisinin olmaması nedenleriyle mesleklerini icra edememeleri,

-Bağlı köylere ulaşım için araç tahsisinin yapılmaması

gibi kısıtlamalar, çalışma verimliliklerini olumsuz etkilenmekte ve bu mesleklerin saygınlığını azaltmaktadır.

Ziraat Mühendisi istihdamı fazla mı?

Ziraat Mühendislerinin kamudaki istihdamının çok fazla olduğu ileri sürülerek yeni kadro tahsisi konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında belirsizliklerin yaşandığı, anılan Bakanlıkların farklı açıklamalarının olduğu ve halen çok sayıda boş kadro bulunmasına rağmen atama yapılmadığı belirtilmektedir.

Meclis Araştırması açılması suretiyle, Ziraat ve Veterinerlik Fakülteleri mezunlarının yaşadığı sorunların araştırılarak alınacak önlemlerin belirlenmesi istendi.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.