logo yeni

calisanlar2 copy

BAŞBAKANLIK GENELGESİNİ DİKKATE ALAN YOK

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

tatilTatil döneminin başlamasıyla birlikte, eğitim ve dinlenme tesislerine (kamp) sahip kurumlar, bu tesislerden nasıl yararlanılacağına ilişkin duyurular yapmaya başladılar. Ancak, kamu kurumlarının bir kısmı çeşitli sosyal tesislere sahipken, sosyal tesisi hiç bulunmayan kurumların da olması nedeniyle, dinlenme tesisi olmayan kurumların personelinin, diğer kurumların tesislerinden yararlanıp yararlanamayacağı merak edilmektedir.

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN imzası ile 24 Nisan 2808 tarih ve 26856 sayılı Resmi Gazete’de  yayımlanarak yürürlüğe giren 2008/5 sayılı Genelgede, sosyal tesisi olmayan kurumların personelinin diğer kurumların tesislerinden yararlanması hususu çok açık şekilde belirtilmiştir.

Söz konusu Genelge de   “Sosyal tesisi bulunmayan kamu kurum ve kuruluşlarının personelinin, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının Türkiye genelindeki sosyal tesislerinden, bu kuruluşların kendi personeli için uyguladığı statü ve mali imkanlarla yararlanması uygun görülmüştür.” denilmiştir.

Genelgede; kamu kurum ve kuruluşlarına Türkiye genelindeki tüm sosyal tesislerinden, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının personelinin yararlanması ve bu yararlanmanın, sosyal tesis sahibi kurumların  kendi personeli için uyguladığı statü ve mali imkanlarla olması öngörülmüştür.

Bu Genelgeden sonra ise benzer konuda Başbakanlık tarafından yeni bir düzenleme yürürlüğe konulmamıştır. Ayrıca, 2008/5 sayılı Genelgede başka mevzuata atıf yapılmadığı gibi, “kamu kurum ve kuruluşları” ismen belirtilmemiş ve bu kurumlar personelinin statüsüne ilişkin sınırlayıcı herhangi bir ifadeye de yer verilmemiştir.

Hal böyle iken,  sosyal tesislere sahip kurumlar tarafından, yararlanma koşulları bakımından diğer kamu kurumları personeline farklı davranılmaya; yararlanma önceliğinin tesis sahibi kurum personeline verilmesine, ücretlerde ise artırımlı tarifeler uygulanmasına devam edilmektedir.

Son günlerde duyuru yapan ve sosyal tesislerden yararlanma koşullarını belirleyen kurumların da, Başbakanlık Genelgesine aykırı olarak, tesislerden yararlanmada diğer kurumlar personeline statü ve mali imkanlar bakımından farklı davrandıkları görülmektedir.

Halen yürürlükte olan Başbakanlık Genelgesi:

(24 Nisan 2808 tarih ve 26856 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.)

Başbakanlıktan

Konu: Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Sosyal Tesisleri

GENELGE

2008/5

Sosyal tesisi bulunmayan kamu kurum ve kuruluşlarının personelinin, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının Türkiye genelindeki sosyal tesislerinden, bu kuruluşların kendi personeli için uyguladığı statü ve mali imkanlarla yararlanması uygun görülmüştür.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Recep Tayyip ERDOĞAN

Başbakan

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.