logo yeni

10 YILDA KAÇ LOJMAN SATILDI?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

lojman3Kamu personelenin kullanmakta olduğu lojmanlarla ilgili olarak zaman zaman satış haberleri çıkmakta, siyasiler demeç vermekte ardından konu unutulmaktadır.

Kamu personeli arasında eşitsizlik ve adaletsizlik kaynağı olmasına rağmen, en azından bir kısım personeli maddi olarak rahatlatan lojmanlarla ilgili Ak Parti hükümeti de ilk iktidar yıllarında hazırladığı acil eylem planında, asker ve mit lojmanları dışında tüm lojmanları bir yıl içinde satacağını açıklamıştı.

Ancak zaten düşük maaşlarla çalışan kamu görevlilerinin en azından bir kısmının faydalandığı bu imkanı ortadan kaldırmaktan vaz geçmişti. Daha sonraki dönemlerde de sık sık gündeme gelen lojmanların satışı ile ilgili olarak Mersin milletvekili Ali ÖZ’ ün sorusuna Maliye Bakanlığından cevap geldi.

Hangi lojmanların satılacağı belirsiz

Bakanlık, lojmanların satışı ile ilgili olarak mevzuat çalışmalarının halen devam etmekte olduğunu, hangi kurumlara tahsisli lojmanların satışa dahil edileceği ve elde edilecek gelirin nereye aktarılacağı hususlarının yasal düzenleme sonucunda belirleneceğini belirtti.

Sadece 108 lojman satılmış

Maliye Bakanlığı, son on yılda sürekli duyduğumuz lojmanların satışına ilişkin deme ve haberlere karşın, satılan kamu lojmanının 108 adet olduğunu ve satışlardan 24.912.000-TL gelir elde edildiğini bildirdi.

Riskli lojmanlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığına tahsis edilmiş

Ayrıca, Maliye Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı arasında düzenlenen protokol kapsamında Ankara İli, Çankaya İlçesi, Atakent 3. Devlet Mahallesinde 180 adet kamu konutundan oluşan binaların olduğu Hazineye ait taşınmazın hasılat paylaşımı yöntemi ile 75.466.000 TL’den az olmamak üzere elde edilecek hasılatın %50’sinìn Bakanlığa aktarılması şartıyla 2011 yılında Toplu Konut İdaresi Başkanlığına devredildiği de ifade edildi.

Öte yandan, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca ve 28.1.2013 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla Ankara İli, Çankaya İlçesi, Namık Kemal Mahallesinde 507 adet konutun yer aldığı Hazineye ait taşınmazların riskli alan olarak belirlendiği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına tahsis işlemleri devam ettiği de belirtildi.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.