logo yeni

TUTUKLU MEMURUN FİRARININ MEMURİYETE ETKİSİ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

hapis2Tutuklanan Devlet memurlarının, tutukluluk süresince memurlukla ilişikleri kesilmemekle birlikte, bazı durumların gerçekleşmesi halinde memurluktan çıkarılabilmektedirler.  

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Çekilme" başlıklı 94 üncü maddesinde "Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazeretli olmaksızın görevin terkedilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde yazılı müracaat şartı aranmaksızın çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır" hükmüne yer verilmiştir.

Bu çerçevede, memurun tutukluluk hali, kabul edilebilecek bir mazeret sayılacağından, tutukluluk süresince ilgilinin memuriyetle ilişiği kesilmeyecektir.  

Ancak, tutukluyken firar eden ve bu nedenle de tutukluluk hali ortadan kalkan memurun, firarının 10 gün ve daha fazla sürmesi halinde ise memurun müstafi (çekilmiş) sayılmasının gerekeceği değerlendirilmektedir.

Öte yandan, tutukluluk sonrasında hüküm giyilmiş olunması halinde ise, memurluğa engel nitelikte olmayan hapis cezalarının infazı süresince, memurun görevine son verilmemesi gerekecektir. Konuya ilişkin haberimiz için tıklayınız…

Konuya ilişkin örnek Danıştay Kararı için tıklayınız…

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.