logo yeni

EMEKLİLİĞİ HAKETMEDİKLERİ HALDE EMEKLİYE AYRILANLARIN DURUMU

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

emekli2Kendi istekleri üzerine emekliye ayrılanların, hizmet sürelerinin eksik olduğu veya emeklilik için gerekli yaş şartını henüz taşımadıkları sonradan tespit edilenlerden; emeklilik aylığı aldıkları süre, eksik hizmet süresinden veya yaş şartının yerine getirilmesi için tamamlanması gereken süreden fazla olanların emeklilik işlemi iptal edilmemekle birlikte, bu dönemde kendilerine ödenen aylıklar geri istenmektedir.

Haklarında, istekleri üzerine emeklilik işlemleri yapıldığı halde, emekli olabilmek için gerekli hizmet veya yaş şartını taşımadıkları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sonradan anlaşılanlar hakkında yapılacak işlemler, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununun Ek 83 üncü maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre;

-Emeklilik veya malullük aylığı ödenen sürenin, eksik hizmet veya yaş süresinden fazla olması halinde, ilgililerin emeklilik işlemi iptal edilmez.

-Eksik hizmet süresi veya yaş şartının yerine getirilmesi için tamamlanması gereken süreler kadar, kendilerine ödenen emeklilik veya yaşlılık aylıkları borç çıkarılır. Çıkarılan borç ve bu borca ilişkin faiz ile borç çıkarılan süreye ait kesenek ve kurum karşılıkları, ilgili kurum bütçesinin personel ödeneklerinden Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına ödenir.

-Borç çıkarmada esas alınacak aylıklar toplamı, emekliye ayrılma tarihindeki aylıktan başlatılarak değil, en son aylık ödenen tarihten eksik hizmet süresi veya yaş şartının yerine getirilmesi için tamamlanması gereken süre kadar geriye gidilerek belirlenir.

-İlave olarak kesenek ve kurum karşılığı ödenen süreler için ilgililere ikramiye farkı ödenmez.

-Ödenmiş olan ikramiyenin, eksik hizmet süresine ilişkin kısmı geri alınmaz.

-Borç çıkarılan döneme ilişkin olarak ilgililer adına Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından karşılanmış olan tedavi ve ilaç bedelleri, kurumları tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına ödenir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.