logo yeni

GÖZLÜK GİDERLERİNİN KARŞILANMAYACAĞI HALLER

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

gozlukGözlük cam ve çerçeve bedelleri, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) eki "Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzemeler" listesinde yer alan fiyatları aşmamak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanırken, bu bedellerin karşılanmadığı durumlar da olabilmektedir.

Gözlük cam ve çerçevesi

Gözlük cam ve çerçevesine ilişkin işlemler, göz sağlığı ve hastalıkları uzman hekimleri tarafından düzenlenen reçeteye dayanılarak yapılır.

Gözlük cam ve çerçeveleri, reçeteye dayanılarak, SGK ile görmeye yardımcı tıbbi malzeme sözleşmesi imzalayan optisyenlik müesseselerinden temin edilir.

Cam bedelleri, çerçeve bedeli ile birlikte sözleşmeli optisyenlik müesseseleri tarafından SGK’ya fatura edilir.

Gözlük camı ve çerçevelerinin yenilenme süresi 3 yıldır. Ancak, görme bozukluğunda 0,5 ve daha fazla değişiklik olması halinde gözlük camı süresinden önce yenilenebilir.

Büyüme ve gelişme çağındaki çocukların kullanması gereken gözlük cam ve çerçeveleri çocuğun büyüme ve gelişmesi nedeni ile kullanılamadığının ve yenilenmesi gerektiğinin sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi koşuluyla süresinden önce yenilenebilir.

SGK tarafından karşılanmayan gözlük giderleri

Reçetenin düzenlenme tarihinden itibaren 10 işgünü içerisinde yapılan hasta müracaatları optisyenlik müesseseleri tarafından kabul edilir.

Süresi içerisinde kabul edilen reçetelerin sisteme kaydı; nitelikli malzemelerde 45 gün, diğer reçeteli malzemelerde ise 30 gün içerisinde tamamlanır.

Süresi içinde yapılmayan hasta müracaatları ve/veya sistem kayıtlarına ilişkin reçeteye dayanarak gözlük cam ve çerçeve bedelleri SGK tarafından karşılanmaz.

Bunun dışında;

-Yenilenme süresi dolmadan (3 yıl) alınan gözlük camı ve çerçevesi giderleri,

-SUT eki listelerde bedeli karşılanmayacağı belirtilen camlar ile hasta tarafından talep edilen farklı özelliklere sahip camlar arasında oluşacak fark ücreti,

-SGK ile sözleşmesi olmayan optisyenlik müesseselerinden temin edilen gözlük cam ve çerçevesi bedelleri

SGK tarafından karşılanmamaktadır.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.